משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

גזזת כלבים: למה זה קורה ואיך מטפלים?

כלב הסובל מגזזת

תוכן הכתבה

לגדל כלב בבית זה אומר הרבה אהבה, חברות וכיף, אבל גם לא מעט אתגרים משמעותיים. אם יש לכם חבר פרוותי על ארבע בבית, חשוב במיוחד להכיר את הבעיות הרפואיות הנפוצות של כלבים. אלו שכל אחד עשוי להתמודד אתם בשלב כזה או אחר בחיים. 

אחת הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר היא המחלה שנקראת גזזת כלבים. זהו סוג של זיהום פטרייתי שגורם לנגעים בעור ולנשירת שיער, הוא אינו מסכן חיים. לפני שנסביר בדיוק מהי גזזת כלבים, למה זה קורה ואיך לטפל בבעיה, נציין שחלק חשוב ביותר הוא שמירה על טיפוח והיגיינה. ושכאן באתר תוכלו למצוא מגוון מוצרי טיפוח לכלבים שיעזרו לכם במשימה. אתם כמובן מוזמנים להתייעץ איתנו בנושא בכל שלב. 

מה זה גזזת כלבים?

מחלת הגזזת הידועה גם בשמה המדעי דרמטופיטוזיס (Dermatophytosis). המחלה גורמת לזיהום פטרייתי הפוגע בעורם של כלבים. מדובר בעצם על נגעים זעירים המתרבים בשכבות החיצוניות של העור ומתפשטים לחלקים אחרים של הגוף. בדרך כלל הדבר הראשון שנבחין בו יהיה כתמים עגולים של נשירת פרווה, מה שקורה בגלל שהפטרייה הופכת את הפרווה לחלשה ושבירה במיוחד. 

איך כלבים נדבקים בגזזת?

ההדבקה עשויה להיגרם ממגע ישיר עם כלבים נגועים או מהסביבה, לרוב אחר חפירה והתחפרות בעפר. כמו כן ההדבקה עשויה להתרחש לאחר מגע עם פריטים נגועים לרבות ספות, שטיחים, מברשות שיער, מצעים ועוד. 

חשוב להבין כי ללא ניקוי מתאים של הסביבה, הפטרייה עשויה להישאר על משטחים במשך חודשים ארוכים. המחלה נפוצה ביותר אצל גורים בגלל שהמערכת החיסונית שלהם חלשה, אבל זה בהחלט עשוי לקרות גם לכלבים בוגרים. ניתן לראות שבכלביות ומכלאות ובכלל היכן שיש ריכוזי בעלי חיים גדולים יחסית, מחלת הגזזת היא נפוצה למדי. 

איך אדע אם הכלב שלי סובל מגזזת?

אז התסמין העיקרי הוא כמובן נשירת השיער שגם העניקה לתופעה את שמה. מדובר בדרך כלל על נשירה מובחנת בצורת עיגול. הנשירה יכולה לבוא לידי ביטוי בחלקים שונים של הגוף אך נפוצה במיוחד ברגליים, בפנים ובאזור האוזניים. תסמינים אחרים שעשויים להצביע על גזזת וחשוב לשים אליהם לב הם כתמים אפורים וקשקשים, אזורים אדומים ומגורים ולפעמים גם דלקת וזיהום. הם יופיעו בדרך כלל בעקבות גרד מסיבי בחיפוש אחר הקלה. 

איך מטפלים?

ריפוי של המחלה דורש הרבה זמן וסבלנות, כשיש חשד לגזזת כדאי לקחת את הכלב לוטרינר בהקדם. ניתן לטפל באמצעות מתן תרופות נגד פטריות דרך הפה או באמצעות משחה נגד פטריות בשימוש מקומי. השילוב של שתי האפשרויות הוא לרוב היעיל ביותר. כך או כך חשוב לשמור על עקביות בטיפול. צריך לקחת בחשבון שעד להחלמה עשויים לעבור חודש עד חודש וחצי. לעיתים הוטרינר ימליץ לשנות על אוכל רפואי לכלבים לטיפול בבעיות עור ואלרגיות

האם המחלה תעבור ללא טיפול?

ברמה העקרונית זה יכול לקרות, אבל זה יקח הרבה מאד זמן. זו תהיה תקופה שבמהלכה הכלב יסבול לא מעט ויהווה מקור הדבקה משמעותי. על כן חשוב מאד לטפל בבעיה ברגע שהיא מרימה ראש. בנוסף חשוב מאד לזכור כי הגזזת מסוכנת לא רק לכלבים. היא יכולה לפגוע גם בבני אדם. בקיצור – אסור להזניח את הבעיה וחשוב למגר אותה באופן מיידי. כאשר הכלב שלנו נדבק בגזזת חשוב להקפיד על שמירה על ההיגיינה ושטיפות ידיים תכופות. כמובן ניקיון של הבית וסילוק של הפרווה והימנעות מהתכרבלות וקרבה מוגזמת לכלב. 

שמירה על שגרת היגיינה וטיפוח תסייע במניעה

נכון, לא מדובר על מחלה מסכנת חיים, אבל היא בהחלט לא נעימה. בגלל שהיא כל כך מדבקת היא עשויה להשפיע בקלות על כל הסביבה. למרבה המזל, אם עולים על הבעיה בזמן ונוקטים בכל האמצעים. ניתן לטפל בה מהר יחסית ולמנוע התפשטות לבני אדם ובעלי חיים אחרים. באופן כללי חשוב לזכור כי שמירה על היגיינת הכלב (הברשות, מקלחות, החלפת מצעים וניקוי המיטה) תסייע למנוע הדבקה מראש. כאן באתר תוכלו למצוא מגוון תכשירים ומוצרים שיעזרו לשמור על ההיגיינה.  אתם מוזמנים להתייעץ עם המומחים שלנו בכל עת ובכל נושא. אנחנו כאן בשבילכם!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

דילוג לתוכן