משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

למה חתולים לא תמיד מכסים את הצרכים שלהם?

ארגז צרכים של חתול

תוכן הכתבה

כל מי שמגדל חתול יודע שהפעולה של כיסוי הצרכים על ידו היא פעולה טבעית ורגילה למדי, נכון? ובכן, לא בהכרח. בטבע חתולים מכסים את הצרכים שלהם משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא כדי לטשטש את הריח שלהם ולא למשוך טורפים פוטנציאליים והשנייה  היא כדי לא לקרוא תיגר על חתולים דומיננטיים יותר בסביבה. החתולים הללו אגב מכסים את הצרכים שלהם רק לעיתים רחוקות ונוטים מראש לעשות אותם היכן שהריח שלהם יהיה חזק יותר וישאר לזמן ארוך יותר. 

אם כך, נראה שההסבר המתבקש היחיד לכך שחתולים מבויתים מכסים את הצרכים שלהם הוא אם יש חתול דומיננטי יותר בסביבה, ועדיין, נראה שמרבית החתולים עושים זאת גם כשאין חתול כזה בנמצא. אם כך מדוע יש חתולים שלא עושים זאת בכלל, או לחלופין עושים זאת בשגרה ופתאום מפסיקים?

מיד נגע בכל הסיבות האפשריות לכך. שניה לפני אנחנו רוצים להזכיר שאם אתם מחפשים מוצרים שונים לגידול החתול שלכם וזקוקים למידע נוסף בנושאים כאלו ואחרים – אתם מוזמנים לפנות אל צוות המומחים שלנו ואנו נשמח לסייע ולענות על כל שאלה. 

 

מדוע מרבית החתולים הביתיים כן מכסים את הצרכים שלהם?

מיד נגיע לשלושת הגורמים העיקריים לזה שחתולים נוהגים לכסות את הצרכים שלהם, אבל קודם כל צריך להבין בדיוק למה הם עושים זאת מלכתחילה. כלומר – אמרנו שמרבית החתולים הביתיים לא חשים איום של טורפים ורובם גם לא נמצאים בנוכחות של חתולים דומיננטיים יותר (כמובן שכאשר מאמצים חתול חדש המאזן בהחלט משתנה), אז למה הם בכל זאת עושים זאת?

על רגל אחת, התשובה טמונה בתהליכים אבולוציוניים ארוכי שנים. משחר הימים בני האדם העדיפו לגדל, לטפח ולהרבות חתולים שמכסים את הצרכים שלהם באופן טבעי. צרכים מכוסים = פחות ריח = חתול נקי יותר באופן כללי. תהליך הברירה הטבעית הביא לכך שאותם החתולים ״המכסים״ הם אלו ששרדו בקרבת בני אדם והפכו לחתול הביתי שאנו מכירים היום, ובדיוק בגלל זה מדובר בהתנהגות שהיא כל כך טבעית ושגורה. נכון, יש אחוז קטן יחסית של חתולים שלא מכסים את הצרכים מפני שזוהי הנטייה הגנטית הטבעית שלהם, אך לרוב לא כך הדבר. בואו נדבר על ארבע הסיבות לכך שחתולים לא מכסים את הצרכים. 

 

מדוע חתולים לא מכסים את הצרכים – 4 סיבות עיקריות

  1. סימון טריטוריה: בטבע, חתולים חזקים ודומיננטיים (כולל טיגריסים, יגוארים, נמרים ואריות) שמתחרים על טריטוריה ועל תשומת לב של נקבות, לא מכסים את הצרכים שלהם כדי להעביר מסר ולהבהיר לאחרים בדיוק מהי הטריטוריה שלהם. באותו אופן גם חתול הבית יבחר הרבה פעמים שלא לכסות את הצרכים כדי להבהיר לחתולים אחרים (כאלו שנמצאים בבית אבל גם חתולים שנמצאים מחוץ לבית) שטריטוריה מסוימת היא רק שלהם ולעיתים הם מבהירים זאת גם לבעלים ולשאר בני האדם בבית. 
  2. נטייה טבעית: דיברנו על הסיבה הזו שהיא פחות נפוצה, אך היא בהחלט אפשרית. יש חתולים שלא מכסים את הצרכים פשוט מפני שזוהי הנטייה הטבעית שלהם. על אף שהפעולה של כיסוי הצרכים היא מולדת ועוברת בתורשה לרוב מההורים, יש חתולים שפשוט לא למדו מעולם איך לעשות את זה (במיוחד גורים שלא יצא להם לבלות בחברת חתולים בוגרים). 
  3. בעיות עם ארגז החול: כשמדובר על ארגז חול לצרכים הגודל בהחלט קובע. יכול מאד להיות שהארגז פשוט קטן מדי בשביל שהחתול יוכל להסתובב ולקבור את הצרכים בצורה יעילה. מעבר לכך צריך לזכור שחתולים עשויים להיות מפונקים למדי. אם הם לא אוהבים את הטקסטורה, המגע או הריח של החול – זה בהחלט עשוי למנוע מהם לקבור את הצרכים. נסו להחליף חול לחתול או ארגז ולראות אם הבעיה נפתרת.
  4. בעיות רפואיות: אז ככלל אין דבר כזה בעיה רפואית מובחנת שגורמת לכך שחתול לא יכסה את הצרכים שלו, אבל אם החתול שלכם יחוש בכאב או אי נוחות בכל איזור שהוא בגוף – בין אם בכפות הרגליים, באיזור הישבן ופי הטבעת או בקיבה ובמעיים, הוא כנראה יעדיף לבלות כמה שפחות באזור ארגז החול שלו. כמו כן, חתולים שעברו לאחרונה קיצוץ של הציפורניים נוטים להימנע בימים הראשונים מהפעולה. 

פרפלאסט שרותים סגורים לחתול

פרפלאסט שרותים סגורים לחתול 

 

בשורה התחתונה

החתול שלכם לא מכסה את הצרכים שלו מאז ומתמיד? כנראה זה בסדר ושאין יותר מדי לעשות. החתול שלכם מכסה בדרך כלל והפסיק לאחרונה? כנראה שיש לזה סיבה מובחנת. שווה לקפוץ לוטרינר שלכם ולבדוק האם יש איזושהי בעיה רפואית. פעמים רבות הבעיה נובעת מהתאמה לא נכונה של ארגז ושל חול. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שלב ואנו נשמח לעזור ולמצוא עבורכם מוצרים מעולים שיעודדו את החתול לכסות את הצרכים ויקלו על הריח והלכלוך אצל החתולים שלא מכסים. זמינים בכל שלב!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

חתול באלינזי

חתול באלינזי (Balinese Cat)

טיפול בחתול באלינזי יכול להיות חוויה מתגמלת באמת. המראה הייחודי והאישיות התוססת שלהם בטוח ינצחו אותך, בעוד האופי המסתגל שלהם הופך אותם לבחירה מצוינת עבור סגנונות חיים שונים.

קראו עוד »
קבליר קינג צ'ארלס ספנייל

קבליר קינג צ'ארלס ספנייל

 צלול לתוך עולמם של קבלייר קינג צ'ארלס, גזע כלבים מקסים הידוע במראה המובהק ובהתנהגות המקסימה שלהם. מאמר זה בוחן את התכונות הייחודיות שלהם, אופן הטיפול,

קראו עוד »
דילוג לתוכן