משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

ניקיון האקווריום: איך, כמה ולמה?

תוכן הכתבה

כל מי שמגדל דגים מתעניין באופן טבעי למדי לגבי ניקיון האקווריום, ולמען האמת זוהי לא אמורה להיות משימה מורכבת וקשה יותר מדי (אלא אם כן יש לכם אקווריום גדול או קטן באופן חריג). מה שחשוב להבין מהשלב הראשון זה את המשוואה הפשוטה. ככל שהאקווריום שלכם נקי ומתוחזק טוב יותר, ככה הדגים שחיים בו יהיו בריאים יותר, המראה שלו יהיה נעים יותר לעין והטיפול העתידי בו יהיה פשוט יותר. אם ככה, אנחנו רוצים לעבור על כל הדגשים החשובים בנוגע לניקיון האקווריום שלכם כדי שתוכלו לשמור עליו מצוחצח ונעים בכל זמן. 

האם צריך להוציא הכל מהאקווריום בכל פעם שרוצים לנקות אותו?

זה אולי יפתיע חלק מכם, אבל אתם בהחלט לא חייבים להוציא את כל התכולה של האקווריום בכל פעם שאתם רוצים לנקות אותו. למעשה, זה גם לא ממש מומלץ ואם תעשו את זה, זה יגרום אך ורק לבזבוז זמן ובלאגן. זכרו – בכל משטח וחלק באקווריום תתרבה בקטריה מסוג אחר שהיא למעשה חלק מהסינון הביולוגי הטבעי של המים והיא תורמת לשמירה על האיזון החיידקי במיכל. כלומר שאם תוציאו בכל ניקיון את כל הפריטים (קישוטים וצמחים למיניהם) ותנקו אותם, אתם בעצם פוגעים בבקטריות הנחוצות לסינון המים ולא תורמים לאיזון ולשמירה על בריאות הדיירים באקווריום. 

האם צריך להוציא את הדגים כשמנקים את האקווריום?

באופן דומה למדי, אין צורך להוציא את הדגים כשמבצעים את ההחלפה השגרתית של המים בכמות של 10-15 אחוזים. שוב מדובר על עבודה סיזיפית ומאומצת שלא לצורך והרבה בלאגן על הדרך. מעבר לכך זה יכול לגרום לסטרס ומצוקה לדגים וכן לפציעה פיזית בעת המעבר, כך שבאופן כללי מומלץ להפחית בפעולה הזו כמה שרק אפשר. 

אם כך, איך מנקים את האקווריום?

כשמנקים את האקווריום צריך להוציא כמות קטנה של מים, בערך עשרה עד חמישה עשר אחוזים ולהחליף אותם במים חדשים וטריים אחרי שביצענו ניטרול של הכלור עם חומרים מתאימים. שימו לב כי ככל שמדובר על אקווריומים ומיכלים קטנים יותר, כך יש להחליף את המים בתדירות גבוהה יותר. לאחר מכן ניתן להשתמש בסיפון מיוחד ולהוציא גושים וחתיכות גדולות של לכלוך שמצטברות 

ניקיון האקווריום
 

על האבק ועל האביזרים השונים. אם אתם משתמשים בפילטר הממוקם מתחת לחצץ חשוב מאד לנקות גם את החצץ במהלך הניקיון השבועי שלכם כדאי למנוע חסימה שלו. באופן כללי מומלץ להחליף בין עשרה לחמישה אחוזי מים בכל ניקיון וכ-25-33 אחוזים מהחצץ. 

מה לגבי אצות?

אם יש לכם ירוקת ואצות שגדלות בתחתית המיכל או על הקישוטים והפריטים השונים, יש לרכוש מכשיר ייעודי לגירוד והסרה שלהן ולנקות היטב את דפנות המיכל הפנימיות לפני ניקיון המים. כדי להקל על עצמכם ניתן בהחלט להוסיף לאקווריום דגים הניזונים מהאצות, אבל שימו לב שזה ממש לא פוטר אתכם מניקיון שוטף למיכל. 

עצה לאצה – חומר נגד אצות לאקווריום

מה אם הפילטר מלוכלך?

אם אתם צריכים לנקות את הפילטר שלכם, שימו לב שלא לנקות אותו או להחליף את כל החלקים בו בפעם אחת. הסיבה לכך היא שאם תעשו זאת אתם למעשה פוגעים ביכולת הסינון הטבעית שלו שנוצרת עם הזמן ואתם בעצם מחזירים את המיכל למצב הראשוני שלו, אז יש לחכות מספר שבועות עד שהאיזון הבקטריאלי מגיעה לנקודה המדויקת. שימו לב – חשוב לשטוף כל חלק חדש של הפילטר שאתם מחליפים במים קרים תחת הברז, אלא אם כן ההוראות מציינות בפירוש משהו אחר. 

אז הוצאנו את המים הישנים החוצה, מה עכשיו?

כשהוצאנו 10-15 אחוזים מהמים, השלב הבא מן הסתם הוא להוסיף מים חדשים. הדרך הטובה והמסודרת ביותר לעשות את זה היא באמצעות הסיפון (מדובר על מכשיר ייחודי שמאפשר לנו להוציא ולהעביר מהם בטכניקת גרביטציה ממקום למקום. מיועד לאקווריום), מה שימנע שפיכה של מים, תזוזה של חצץ וקישוטים ובעיקר טראומה לדגים. השתמשו תמיד בדלי נקי לגמרי שלא היו בו כימיקלים או חומרי ניקוי (אז בשום אופן לא את זה שאתם עושים איתו ספונג׳ה), מומלץ לרכוש דלי מיוחד לצורך המשימה הזו בלבד. מלאו אותו במים והטמפרטורה צריכה להיות זהה עד כמה שאפשר לזו של המים שהוצאתם זה עתה מהמיכל. אתם לא חייבים מד טמפרטורה – בדיקה ידנית לגמרי תעשה את העבודה. 

בשלב הזה יש לטפטף את החומר לנטרול הכלור ולאחר מכן ניתן להוסיף בעדינות את המים למיכל. כאמור, מומלץ לעשות זאת באמצעות הסיפון. שימו לב שאתם לא ממלאים בטעות יותר מדי מים וחשוב לשים לב שתמיד קיים רווח בין פני המים לכיסוי המיכל בשביל תחלופת חמצן קבועה לדגים.

האם להוסיף מים בין ניקיון לניקיון אקווריום אם המפלס ירד?

לא, אין צורך להוסיף מים, גם אם אתם רואים שהמפלס ירד. המים האלו שנעלמו הם למעשה מים שהתאדו. הם כבר הגיעו מזמן לאטמוספירה, אבל כל הזיהום והלכלוך היה בהם נשאר במיכל. אם אתם מוסיפים בכל פעם מים חדשים, בסופו של דבר יווצר ריכוז גדול ולא תקין של זיהום ולכלוך שלא ילך לשום מקום ויפגע באוכלוסיית הדגים. 

חשוב לדעת שבכל מי ברז בארץ כמעט (ובעצם בעולם), יש כמות מסוימת של חומר כזה או אחר שעלול לפגוע בדגים. אל דאגה, אנחנו מדברים על כמויות מזעריות שהן לא מסוכנות, אך כאשר זה מצטבר זה יכול להיות בהחלט מסכן חיים. צריך לזכור את העיקרון הפשוט. לא מוסיפים מים למיכל מבלי להוציא כמות שווה קודם לכן. שימו לב שאם אתם עדים להתאדות מהירה מדי של כמויות מים גדולות, זה קורה בגלל אחת מתוך שתי סיבות עיקריות כנראה:

  1. עובר יותר מדי זמן בין ניקיון לניקיון של האקווריום שלכם. 
  2. משהו בהתקנה של האקווריום שעשיתם לא תקין או אולי במיקום שלו. 

לסיכום – כך תנקו את האקווריום שלכם

זכרו – ניקיון האקווריום זו לא פעולה מורכבת ומסובכת. הסירו קודם כל את האצות, הוציאו כמות מים שבין 10-15 אחוזים ונקו כשלושים אחוזים מהחצץ ואת חלקו העליון של המיכל עם מים שעברו נטרול כלור. שימו לב שאלו הם כללי הברזל ושיש לבחון היטב את צרכי הניקיון של האקווריום שלכם בהתאם לנתונים הספציפיים. בהצלחה!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

גרייהאונד

גרייהאונד (Greyhound)

התעמקו בעולמו המרתק של הגרייהאונד, גזע הידוע במהירותו, זריזותו ותכונותיו הפיזיות הייחודיות. בלוג זה מספק מבט מעמיק על מאפייני הגזע, הטיפול, האימון והבעיות הבריאותיות של הגזע.

קראו עוד »
אקיטה אמריקאי

אקיטה אמריקאי | American Akita

במאמר זה אנו מתעמקים בעולמו של האקיטה האמריקאית, זן ייחודי ונאמן האהוב על רבים. נחקור את המאפיינים הפיזיים המייחדים את הגזע הזה, נדון בהבדלים בין

קראו עוד »
דילוג לתוכן