משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

סטרס ומצוקה אצל כלבים: איך לזהות ולטפל?

כלב בסטרס

תוכן הכתבה

במדינה כמו שלנו מתחים ולחצים זה עניין שבשגרה. מצב פוליטי מתוח, קשיים כלכליים, משברים חברתיים – כל אלו מכניסים את כולנו לתודעה כמעט קבועה של מתח. זו מציאות שלא תמיד קל להתמודד איתה. כשזה המצב אצלנו, זה ממש לא מפתיע שגם הכלבים שלנו סובלים ממתח ולפעמים גם חווים מצוקה משמעותית למדי. בדיוק בגלל זה חשוב לגלות ערנות ולדעת לזהות כאשר הכלבים שלנו סובלים ממתח ומצוקה. בואו ננסה להבין איך עושים את זה, מה אפשר לעשות עם זה ואיך הלך הרוח הנפשי שלנו משפיע על החברים שלנו על ארבע. 

רגע לפני שנתחיל נזכיר שכאן באתר תוכלו למצוא מגוון של צעצועים ומשחקים שיעזרו להתמודד עם סטרס. ואתם מוזמנים ליצור קשר ולהתייעץ עם המומחים שלנו בכל שלב. 

סימנים שהכלב שלכם במצוקה או בסטרס

כל כלב הוא אחר וכלבים מביעים רגשות שונים במגוון דרכים. לא כל תגובה של כלב מעידה על סטרס ומצוקה, אך יש סוגי התנהגות שבהחלט עשויים להצביע על זה.

כמה סימנים שצריכים להדליק נורה אדומה

  • נהמות: כשכלב נוהם זה לרוב מתקשר לאגרסיביות וזה קשור לא אחת לתחושות של מצוקה. זה עשוי להעיד למשל על כך שהכלב מרגיש מאוים, סובל מכאב או מפחד. כשזה קורה האינסטינקט הראשוני של רבים הוא לנסות להרגיע את הכלב ולעודד אותו להפסיק, אבל במצבים כאלו חשוב לנסות להבין מה הגורם להתנהגות הזו ולנטרל אותו. 
  • נביחות ובכי: יללות בלתי נשלטות הן הרבה פעמים תגובה טבעית לתחושת לחץ ומצוקה. זה נכון גם לגבי נביחות ואפילו אפשר לזהות נביחות ספציפיות שהן שונות. זוהי בעצם דרך של כלבים לומר לנו שמשהו בסביבה שלהם מפריע להם. 
  • שפת גוף: שפת הגוף של הכלבים שלנו יכולה ללמד אותנו הרבה על הלך הרוח שלהם. מסתבר שכאשר הם חשים מצוקה הם יכולים להביע זאת במעל 30 מחוות גוף שונות. הכנסה של הזנב בין הרגליים היא מחווה קלאסית למשל. תנועות אפשריות נוספות הן משיכה של האוזניים אחורה, ליקוק אינטנסיבי של השפתיים, הלחתה ועוד. 
  • קיפאון: כשכלבים קופאים או שהגוף שלהם מתקשח זה בדרך מעיד על מצוקה ולרוב חמורה. הכלב בעצם לא מצליח להכיל את הסיטואציה עד כדי כך שהגוף לא מגיב. 

האם לחץ שאנו חווים משפיע על הכלבים שלנו?

בהחלט! הכלבים שלנו מושפעים ממצב הרוח שלנו לטוב ולרע. כשאנו שמחים ונלהבים הכלבים שלנו קופצים, נובחים ומכשכשים בזנב. כשאנחנו עצובים הם מרגישים את זה מיד וחלקם אפילו מייללים ובוכים. באופן טבעי כשאנחנו חווים מתח וסטרס הכלבים שלנו מגיבים בהתאם. בפעם הבאה שאתם חווים תחושות כאלו שווה לעצור לרגע ולשים לב לכלבים שלנו. ברגעים כאלו הם יביעו לא אחת מצוקה בדרכים שונות והרבה פעמים ירגישו חוסר נוחות משמעותית. נכון שקשה לשים לב לכלבים שלנו כשאנחנו במצב נפשי של מתח ומצוקה, אבל בהחלט כדאי לנסות. אחרי הכל הכלבים שלנו הם הרבה פעמים מראה עבורינו והם יכולים לעזור לנו להבין שאנחנו צריכים לקחת כמה נשימות וללמוד איך לנהל את הלך הרוח שלנו. 

איך להרגיע כלבים במצוקה?

אז בראש ובראשונה חשוב להסתכל על ההתנהגות שלנו ובעיקר לבחון את אופי התגובה. פקודות לא ברורות שניתן להם, מבטים ישירים בעיניים או ענישה (שבכלל לא מומלצת) – כל אלו רק יחמירו ויגבירו תחושת של לחץ ומצוקה. 

טיפים שכדאי ליישם כדי להרגיע את הכלב 

  • שינוי מקום: נסו לצאת החוצה או לעבור למקום אחר בבית. 
  • צעצועים ומשחקים: הסחת דעת זה כמעט תמיד פתרון יעיל. צעצועים / משחקים לכלבים, חטיפים או עצמות לעיסה יסיחו את הדעת מהגורמים למצוקה ויאפשרו פריקה יעילה של מתח. 
  • ליטופים והרגעה: נסו ללטף את הכלבים שלכם כשהם חווים מצוקה ולהרגיע אותם בקולכם. חשוב לשים לב עם זאת שהם לא מגיבים במתח ונוהמים לעברכם. אם זה כך עדיף לקחת מרחק ולתת להם קצת זמן להירגע. 

הכינו מראש צעצועים ומשחקים לרגעים של מצוקה ומתח

כאן באתר תוכלו למצוא מגוון צעצועים ומשחקים, חטיפים לכלבים שיעזרו לכלבים שלכם לפרוק מתח. אם אתם יודעים שזה משהו שהכלב שלכם נוטה אליו, מומלץ להצטייד מראש ולהגיע מוכן לרגעים שיכולים להיות לא נעימים. כמובן שחשוב לדאוג לאוכל איכותי לכלבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

אקיטה אמריקאי

אקיטה אמריקאי | American Akita

במאמר זה אנו מתעמקים בעולמו של האקיטה האמריקאית, זן ייחודי ונאמן האהוב על רבים. נחקור את המאפיינים הפיזיים המייחדים את הגזע הזה, נדון בהבדלים בין

קראו עוד »
חתול קורניש רקס

חתול קורניש רקס (Cornish Rex)

צלילה עמוקה לתוך עולמו של חתול קורניש רקס, גזע חתולים הידוע באופיו השובב, החברותי ובמראהו הייחודי. נחקור את ההיסטוריה שלו, את מאפייניו ואת הקשר החזק

קראו עוד »
דילוג לתוכן