משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

תוכי קקדו – כל המידע שחיפשת

תוכי קקדו

תוכן הכתבה

תוכי קקדו הם ציפורים מלאות חיבה והופכות לחברו הטוב ביותר של הבעלים. הם אפילו מסוגלים לחקות את המילים שלך אם אתה בסביבה מספיק זמן. ישנם 21 מינים של קקדו בעולם, כאשר המינים הנפוצים ביותר בשבי כוללים את הקקדו המולוקאי, הגופין, המטריה, הגופרית (גדולה וקטן יותר) וקקדו חשופי עין.

ניתן לזהות את כל הקקדו לפי ציצית שניתן להרים ולהוריד. משפחת ציפורי הקקדו מחולקת בעיקר לשתי תת-משפחות: קקדואים לבנים ( מיני Cacatua) וקקדואים כהים (מיני Calyptorhynchus). ישנם כמה מינים מרוחקים שאינם מתאימים לאף אחת מהקטגוריות, כמו קוקטיילים, שהם החבר הקטן ביותר במשפחת הקקדואים.

מוצא והיסטוריה

כל מיני הקקדו מתרחשים באוסטרליה ובאיים מסביב לאוקיאניה, כולל מלזיה, הפיליפינים, האיים המזרחיים באינדונזיה וואלסיאה עד גינאה החדשה ואיי שלמה. הקקדו תופסים מגוון רחב של בתי גידול, מיערות באזורים תת-אלפיניים ועד למנגרובים. המינים הנפוצים ביותר, כמו הגלאה והקוקטייל, מעדיפים אדמה פתוחה שבה יש זרעי דשא בשפע.

טֶמפֶּרָמֶנט

קקדו הם ציפורים מלאות חיבה. הם די חביבים ונקשרים מאוד עם בעליהם. עם זאת, החברותיות והצורך בחיבה אומר שהם דורשים הרבה מאוד זמן מהבעלים שלהם. ללא תשומת לב, קקדו ייכנסו לדיכאון, יפגינו התנהגויות נוירוטיות או יפגמו מעצמם. הם אינטליגנטים, שובבים, שובבים ויכולים להיות רועשים במיוחד.

דיבור וקוליות

קקדו לא פורה כמו חלק מהתוכים האחרים כשזה מגיע לדיבור, אבל יש להם יכולות דיבור הגונות. קקדו יכול לחקות כמעט כל צליל, כולל מילים. גודל אוצר המילים של הציפור שלך תלוי לחלוטין במאמצים שלך. יכולת הדיבור של קקדו תלויה במינו ובכמה הכשרה הוא מקבל.

שימו לב שחלק מהקקדואים עלולים לצרוח את המילים שלמדו. נטייה זו עלולה לעצבן ועלולה לגרום לבעיות עם שכנים ומבקרים.

צבעים וסימונים של קקדו

הנוצות של קקדו לא צבעוניות כמו של סוגים אחרים של תוכים. קקדו בדרך כלל שחור, אפור או לבן. למינים רבים יש כתמים קטנים יותר של צהוב, ורוד ואדום על הציצית או הזנב שלהם. לגאלה ולקקדו של מייג'ור מיטשל יש גוונים ורודים.

לכמה מינים יש טבעת בצבע חי סביב עיניים חשופות. לדוגמה, לקקדו הדקל יש כתם גדול ואדום של עור חשוף שמצלצל בעין ומכסה חלק מהפנים. מינים אחרים עם טבעות מסביב לעיניים כוללים את הקקדו חשוף העיניים (קורלה הקטנה) והקקדו כחול העין.

הנוצות של הזכרים והנקבות דומה ברוב המינים. ישנם כמה מינים עם דימורפיזם מיני, או הבדלים חזותיים בין המינים. כלומר כנופיית כנופיית, קקדו אדום זנב ושחור מבריק. לנקבות ולזכרים של קוקטיילים יש את אותם דפוסים על נוצותיהם כשהם צעירים. אך לנוצות הנקבה ימשיכו להיות סורגים או כתמים על זנבה ונוצת הכנף, בעוד שלזכרים יהיו נוצות בצבע אחיד לאחר גיל שנה. מינים מסוימים משתנים לפי צבע העיניים בלבד (לא הוכח מדעית). לגלאות נקבות, מייג'ור מיטשל וקקדו לבנים יש גוונים אדומים בעיניהם. בעוד לזכרים יש קשתיות חומות כהות.

תוכי קקדו מסוג קוקטייל
תוכי קקדו מסוג קוקטייל

 

טיפול בתוכי קקדו

קקדו צריך כלוב חזק עשוי ברזל יצוק או נירוסטה. אשר הכרחי כדי לעמוד בפני המקור הקשוח של הקקדו. חוטי בר אופקיים יאפשרו לקקדו להתאמן על ידי טיפוס על צידי הכלוב.

לקקדו קטן יותר צריך להיות כלוב לא קטן מחצי מטר על מטר עם מרווח סרגל של חצי סנטימטר עד 1.5 ס"מ. קקדו מסוג גופין וגלאח צריכים לחיות באושר בכלוב בגודל כזה.

קקדואים גדולים יותר, כולל המטריה, המולוקאים ודקלים, זקוקים לכלוב גדול בגודל של לפחות מטר על מטר  עם מרווח סרגל של סנטימטר עד 2 ס"מ. ככל שהכלוב גדול יותר, כך ייטב.

קקדו הם ציפורים הזקוקות לפחות 12 עד 14 שעות שינה רצופות בלילה. בטבע, הם בדרך כלל פעילים באמצע הבוקר ברגע שהיום מתחמם. בשבי, קקדו עולים עם השמש ויודיעו לכם שהגיע הזמן להתעורר.

קקדו מייצרים אבק נוצות מהנוצות המיוחדות שלהם הפודרות. אבקה עדינה זו משמשת להכנה. זה דומה לאבק עדין והוא מתפשט בכל בתיהם של בעלי קקדו ויכול להשפיע על אלו עם אלרגיות לבעלי חיים. כדי לשמור על רמת האבק, רחצו את הציפור פעם בשבוע והשקיעו במסנן אוויר.

בעיות בריאות נפוצות של תוכי קקדו

קקדו נוטים להתנהגות נוירוטית, כולל קטיף נוצות והשחתה עצמית, אם אין להם את החיבה והתשומת לב שהם צריכים. בנוסף, אם מחבקים אותם או מגרויים אותם בצורה לא הולמת (מינית), הם מפתחים בעיות במערכת הרבייה שלהם כמו צניחת cloacal והפיכתם לביצית.

מחלות נפוצות אחרות שעלולות להשפיע על קקדו כוללות מחלת המקור והנוצות של פסיטצין, מחלה ויראלית התוקפת את מערכת החיסון. כף רגל, נגעים כואבים על רגלי הציפור. והשמנה, הנובעת מתזונה עתירת שומן ופעילות גופנית לא מספקת.

דיאטה ותזונה

בטבע, תזונת הקקדו מורכבת בעיקר מאגוזים וזרעים. בשבי, קקדו זקוקים למגוון של מזונות טריים יחד עם תזונה איכותית המבוססת על גלולות עופות. כדורים יכולים להוות 75 אחוז מהתפריט. בעוד ירקות טריים, פירות ודגנים צריכים להוות את השאר (25%). יש להשתמש בזרעים ובתערובות זרעים רק כפריט פינוק מוגבל מכיוון שהם עתירי שומן. אגוזים הם עוד פינוק מיוחד בריא מדי פעם.

לציפורים ממינים מגוונים ובגדלים שונים יש צורכי מזון משתנים. הדרך הטובה ביותר לאמוד כמה אתה צריך להאכיל את הציפור שלך היא לראות כמה היא אוכלת וזורקת. קקדו נוטים לאהוב לשחק ולזרוק את האוכל שלהם וללעוס הכל.

תציעו יותר בהתחלה והקטינו את כמות המזון לתוכים שנשארה ללא נגיעה. אם הציפור שומרת על משקל טוב לגודלה ומצבה הבריאותי-כללי טוב, אז אתה בכיוון הנכון. מבחינת זמני האכלה, בטבע, רוב הציפורים מחפשות מזון בבוקר ומיד לפני רדת החשכה. לוח הזמנים של האכלה זה עובד עבור רוב ציפורי המחמד. 

אילוף תוכי קקדו

תוכי קקדו אוהבים ללעוס ולהרוס דברים, ולכן אספקת צעצועים לתוכים הניתנים ללעיסה היא הכרח. הצע צעצועי עץ רך, ענפי עצים, עור שזוף ירקות, צעצועי חבלים (שימוש בפיקוח), פעמונים וקרטון. קקדו אוהב צעצועים תלויים וצעצועים שניתן להרים ברגליים. צעצועים עם גדילים תלויים מדמים היפוך והם פופולריים בקרב קקדו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

אילוף סנט ברנרד

סן ברנרד (St. Bernard)

האם אתה בעלים של סן ברנרד, או שוקל להביא אחד לביתך? מאמר זה הוא קריאת חובה עבורך. אנו מתעמקים בכל מה שצריך לדעת על הגזע

קראו עוד »
דילוג לתוכן