משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

תופסים תנומה: האם החתול שלי ישן יותר מדי?

חתול ישן

תוכן הכתבה

כל מי שמגדל חתול יודע שמדובר על גוש פרווה שאוהב לישון, והרבה! על אף שהרבה חתולים נחשבים אנרגטיים למדי, שינה מרובה היא חלק אינטגרלי מהחוויה החתולית ואת זה חשוב להבין בתור התחלה. עם זאת, על אף שבמרבית המקרים השינה המרובה של חתולים היא טבעית ותקינה לחלוטין. ישנם מצבים בהם היא חריגה ועשויה להעיד על בעיה כלשהי. 

אם אתם חושדים שיש משהו מעבר ובטח אם ישנם תסמינים נוספים, כדאי לפנות לבדיקה יסודית של הוטרינר. כאן באתר תוכלו למצוא את המוצרים שישדרגו את השינה ואיכות החיים של החתול שלכם ואתם מוזמנים ליצור קשר ולהתייעץ בכל זמן. 

ועכשיו – בואו ננסה להבין איך עובדת השינה של חתולים ומתי שינה מרובה היא נורה אדומה. 

למה חתולים ישנים כל כך הרבה?

חתול ישן בממוצע כמחצית מהחיים שלו ולפעמים אפילו יותר. גורי חתולים יבלו כמעט את כל היממה בשינה מלבד זמני ערות קצרים בין הארוחות. השינה של חתולים צעירים היא פחות סדירה ומשולבת עם פרצי אנרגיה, משחק ושובבות אינטנסיביים. זהו השלב בחייו של חתול שבו הוא ער הכי הרבה ביממה. חתולים בוגרים מבלים בין 12 ל-20 שעות ביממה בשינה. באופן טבעי ישנים חתולים קשישים יותר בעקבות הירידה באנרגיה ולעתים גם קשיי ניידות שמתלווים אל הגיל. 

החתולים התפתחו במהלך אלפי שנות אבולוציה באופן הזה שבו הם ישנים פרקי זמן ארוכים במהלך היום והלילה. החשיבות של השינה היא מרובה מפני שבטבע החתולים זקוקים לאנרגיה מרובה כדי לצוד ולשרוד. גם חתול הבית ירש את התכונה הזו וזקוק לאנרגיה מתוך אינסטינקט ציד טבעי. 

האם הם תמיד ישנים? (רמז: לא ממש)

אז עוד לפני שנדבר על הסיבות לשינת יתר אצל חתולים, צריך להבין את ההבדל בין מנגנון השינה של חתולים ושל האדם. בניגוד לאדם ש-60-80 אחוזים מזמן השינה שלו הם שינה עמוקה. השינה העמוקה אצל חתולים מהווה אך רבע בלבד מסך שעות השינה בלבד. בשינה קלה החתול מנמנם בלבד והוא עירני ודרוך במידה רבה. כלומר שגם אם אתם חושדים שהחתול שלכם ישן יותר מדי, יכול להיות שבכלל לא מדובר על שינה עמוקה. 

ובכל זאת שינה עודפת זה דבר נפוץ. בואו ננסה להבין מהם הגורמים האפשריים ומתי זה צריך להדליק נורה אדומה. 

מדוע חתולים עשויים לישון יותר מדי?

  • שעמום וסטרס: חתולים משועממים חווים סטרס וחוסר עניין מה שמוביל לשעות שינה ארוכות יותר מהרגיל. זהו לא מצב מסכן חיים באופן מיידי, אבל בהחלט כזה שאומר שצריך למצוא דרך לתת לחתול שלכם מענה. באתר תוכלו למצוא מגוון צעצועים לחתולים, שיעוררו בהם עניין. 

צעצוע לייזר לחתול

צעצוע לייזר כף יד לחתול

משחק האכלה לחתול מבוך המזון

קט איט משחק ותחנת האכלה לחתול מבוך המזון

 

  • השמנת יתר/חוסר בויטמינים: שינה מרובה נפוצה אצל חתולים בעלי משקל עודף וזוהי רק סיבה אחת לטפל בבעיה. חתולים שמנים חיים פחות, עולים לנו יותר וסובלים מאיכות חיים נמוכה ממגוון סיבות. זה נכון באופן כללי גם לגבי חתולים בתת תזונה. 
  • גיל: כאמור – ככל שחתול מתבגר יותר משלב הנעורים כך הוא ישן יותר. אם החתול שלכם ישן יותר בהדרגה ככל שעובר הזמן, כנראה שאין סיבה מיוחדת לדאגה. 
  • דיכאון חתולים: אם השינה המרובה מתלווה לתסמינים נוספים כמו ירידה בתאבון או חוסר עניין כללי, יכול להיות שמדובר על דיכאון. בניגוד לבני אדם כאן מדובר על דיכאון שקשור בבעיה רפואית כלשהי, לרוב ובדרך כלל מתחזק על רקע נפשי (למשל חתולים בסטרס/משועממים). בהחלט צריך לבדוק בהקדם. 
  • מזג האוויר: חתולים ישנים יותר כשקר, סגרירי וגשום. זה לא אמור להפתיע מפני שזה נכון למדי גם לגבינו בני האדם. 
  • בעיה רפואית: חסימת עורקים, סוכרת, הרעלה חלילה או זיהום ויראלי או חיידקי. כל אלו עשויים לעתים להוות את הסיבה לעודף השינה. אם החתול שלכם מתנהג בצורה מוזרה ובעיקר אם הוא מראה תסמינים אחרים – חשוב לגשת לבדיקה וטרינרית בהקדם האפשרי. 

זכרו – חתול שישן הרבה זה נורמלי

בשורה התחתונה – חתולים שישנים הרבה זה טבעי ונורמלי. המצב ההפוך הוא בדרך כלל החריג שצריך להדליק נורה אדומה. 

כאן באתר תוכלו למצוא מיטות לחתולים, מזרנים ושמיכות לחתולים ותוכלו לפרגן לכדור הפרווה שלכם. אם יש ספק כלשהו שמדובר במשהו חריג אל תהססו לגשת לוטרינר, ולסיום נאחל חלומות פז!

מיטת נסיכות כתר לחתולים

מיטה לחתול מיטת נסיכות כתר לחתולים וכלבים

 

מיטה לכלב ולחתול דנדי

מיטה לכלב ולחתול פרפלאסט דנדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

דילוג לתוכן