משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

כל המידע על סרטן העור אצל חתולים 

חתול אצל הוטרינר

תוכן הכתבה

ממש כמונו בני האדם, גם אצל ידידינו החתולים מחלת הסרטן היא מחלה מסוכנת. בניגוד אלינו אצל החתולים ישנם סוגים מסוימים שנחשבים למסוכנים ונפוצים יותר מאחרים. אצל חתולים ישנו סוג מסוים של סרטן עור שנקרא גם קרצינומה של התא. הוא בהחלט נפוץ ומסוכן מאד ולכן כל מי שמגדל חתול חייב להכיר אותו ואת התסמינים השונים שלו. בואו נדבר על המחלה, על אופן האבחון שלה ועל אפשרויות טיפול ומניעה. 

מהו סרטן העור אצל חתולים?

כשמדברים על סרטן עור אצל חתולים לרוב מתייחסים למחלה המכונה קרצינומה של התא. מדובר על סוג של גידולים שטוחים, לרוב בעלי צורה לא קונבנציונלית שעשויים להופיע פחות או יותר בכל נקודה בגוף. הנגעים נפוצים למדי בעור אך עשויים להופיע בכל מקום בגוף, כולל באיזור הציפורניים, בתוך חלל הפה ואפילו על פני איברים פנימיים בגוף. עם הזמן ההכפלה האבנורמלית של התאים מתעצמת והנגעים הופכים לכיבים פתוחים וכואבים למדי. כמובן שכאשר הכיבים מגיעים לאיברים חיוניים זהו מצב מסכן חיים. מדובר על סוג סרטן אלים במיוחד שנוטה להתפשט במהרה ולרוב לא יופיע בנקודה אחת בגוף בלבד אלא בכמה מוקדים במקביל. 

סרטן העור אצל חתולים – תסמינים

  • תסמינים עוריים: נגעים וכיבים קטנים. לעתים מדובר על נגע יחיד ולעתים על מספר נגעים. נפוץ במיוחד בקצות האזניים, בעפעפיים ובשפתיים. היווצרות כיבית באזור האף. לעתים הנגעים גורמים לגרד, אדמומיות ולאובדן שיער כתוצאה מכך. 
  • תסמינים אוראליים: כאשר הסרטן מתרחש בחלל הפה התסמינים עשויים לכלול ריח רע ומובחן, חניכיים אדומות ומודלקות, צואה דמית וריור מוגבר, אובדן משקל ותיאבון מופחת עד כדי אובדן תיאבון.  

סיבות וגורמים למחלת סרטן העור אצל חתולים

על אף שהסיבות המדויקות למחלה עדיין לא ידועות. ההשערה היא כי מדובר על שילוב של גורם גנטי וגורם סביבתי. ההערכה שגם בקרב חתולים השמש משחקת תפקיד משמעותי. חשיפה לא מבוקרת לקרינה שלה עלולה לגרום לצמיחה לא תקינה של תאי העור. בנוסף ישנה השערה כי מחלות חניכיים יכולות בהחלט להוות זרז לסרטן עור מהסוג האוראלי. מה שמחדד אף יותר את החשיבות של שמירה על היגיינת פה אצל חתולים. כמו כן חוקרים בתחום משערים כי חשיפה למזהמים חיצוניים כמו עשן סיגריות או כימיקלים מסוימים שנמצאים בקולר נגד מזיקים מגבירים גם הם את הסיכון של חתולים לחלות בסרטן העור. 

כיצד מאבחנים את המחלה?

ראשית חשוב להבין כי אבחון מוקדם הוא קריטי במקרה של סרטן העור. על כן חשוב לגשת עם החתול על בסיס קבוע לבדיקות שגרתיות אצל הוטרינר שיוכל לחפש סימנים מוקדמים לנגעים. במקרים של חשד לרוב ניתן לאבחן באמצעות בדיקה פשוטה. הבדיקה נעשית באמצעות מחט ודגימה של הנגע ובחינה שלו תחת עדשת מיקרוסקופ. במקרים בהם התוצאה לא ברורה אפשר לשלוח את הדגימה לביופסיה ולקבל תשובה חד משמעית אם אכן מדובר על סרטן העור. 

טיפול

הטיפול המומלץ למחלה תלוי במיקום של הגידול(ים) ובקצב ההתקדמות שלה. האופציה הטובה ביותר בהינתן האפשרות היא הסרה ניתוחית של הנגעים. במידה ומצליחים להסיר את מרביתם הפרוגנוזה היא טובה למדי. חתולים רבים מצליחים להתגבר על המחלה באופן הזה. במקרים בהם התערבות ניתוחית היא לא אופציה, ישנה האפשרות לקרינה וזה לעיתים יכול לעזור. כמובן שבשלב הזה יש לפעול כבר מול אונקולוג חתולים מומחה. לבסוף, כשמדובר על סרטן העור שמופיע בפה הטיפול לרוב ישלב הסרה ניתוחית וטיפולי קרינה. חשוב להבין כי במקרים האלו ישנה חשיבות רבה לטיפול מוקדם. גם במקרים האלו למרבה הצער, חתולים רבים לא מצליחים לשרוד את המחלה. 

האם אפשר להתגבר על זה?

בחלק מן המקרים התשובה לשאלה הזו היא חד משמעית ״כן״ ואפשר אפילו להשאיר את המחלה מאחור לחלוטין. חשוב לזכור כי במקרים של גילוי מאוחר ובאופן כללי כאשר מדובר על נגעים באיברים פנימיים ובפה אחוזי ההישרדות הם נמוכים. רוב החתולים יחיו מספר חודשים לאחר האבחנה. כך או כך – כאשר מתחילים טיפולים חשוב מאד לעקוב באדיקות אחר הוראות הוטרינר המטפל. עם קצת מזל וגילוי מוקדם, מסירות שלכם הבעלים ורצון טוב, אפשר להתגבר על המחלה ולחזור לחיים רגילים.  

באתר תוכלו למצוא מגוון מוצרים לחתולים שיעזרו לכם לעבור את התקופה הלא נעימה. תוכלו למצוא מזון לחתולים מהמותגים המובילים, במשלוח מהיר עד אליכם. אם הוטרינר המליץ על מזון רפואי לחתולים, תפנו אלינו ונשמח לסייע בכל שאלה. בריאות! 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

גרייהאונד

גרייהאונד (Greyhound)

התעמקו בעולמו המרתק של הגרייהאונד, גזע הידוע במהירותו, זריזותו ותכונותיו הפיזיות הייחודיות. בלוג זה מספק מבט מעמיק על מאפייני הגזע, הטיפול, האימון והבעיות הבריאותיות של הגזע.

קראו עוד »
אקיטה אמריקאי

אקיטה אמריקאי | American Akita

במאמר זה אנו מתעמקים בעולמו של האקיטה האמריקאית, זן ייחודי ונאמן האהוב על רבים. נחקור את המאפיינים הפיזיים המייחדים את הגזע הזה, נדון בהבדלים בין

קראו עוד »
דילוג לתוכן