Posted on

פרעושים וקרציות אצל כלבים וחתולים

סרסטו

פרעושים

פרעושים הם הטפיל או החרק הנפוץ ביותר אצל כלבים וחתולים.  צבע הפרעושים קהה והם חסרי כנף. הפרעושים בעלי יכולת מרשימה של קפיצה לגובה של כ-25 ס”מ ולמרחק של כ-30 ס”מ. הפרעושים ניזונים מדם ובדרך כלל נמצא אותם על בעלי חיים כמו כלבים, חתולים, יונים וקיפודים. לפרעושים ראייה חלשה ביותר והם מבחינים בתנועות של צללים בלבד.  מחזור החיים של פרעושים הוא בממוצע של 3-4 חודשים ואף להגיע כ-12 חודשים. נקבת הפרעוש יכולה להטיל מאות ביצים בשלבי חייה. 

איך מזהים פרעושים אצל כלבים וחתולים

יהיה לנו קל יותר להבחין בפרעושים אצל כלבים באיזור הבטן, בבסיס הזנב ובראש ליד האוזניים. אפשר גם לזהות צרכים של פרעושים שנראים כמו גרגירי חול זעירים בצבע כהה ובביצי פרעושים הנראים כמו גרגירים זעירים בצבע לבן.  זיהוי נוסף הוא כמובן בהתנהגות הכלב המתבטאת בגירוד מתמשך ובלעיסה של העור באזורים שונים בגוף ונשירת פרווה. אצל חתולים כמו אצל כלבים נוכל לזהות גירוד מתמשך, ליקוק ולעיסה של העור ואיבוד פרווה. אפשר גם להזיז את פרוות החתול באיזור האוזניים והגב ולראות אם יש פרעושים, צרכים או ביצים. אינדיקציה נוספת אצל כלבים וגם אצל חתולים היא תולעים בצרכים. אלו הם תולעי סרט שנגרמו מבליעת פרעוש.

פרעושים בבית

פרעושים בדרך נכנסים  הביתה בעזרת בעל החיים שלנו אבל לא רק. גם אנחנו יכולים להכניס פרעושים, גם יונים וקיפודים ידועים בתור נושאי פרעושים. הם ישגשגו באקלים חם ויבלו את מרבית חייהם על בעל החיים. פרעושים מטילים את הביצים בפרווה. מכיוון שהביצים לא דביקות חלקן ייפלו מבעל החיים על השטיח, ריפודים, מצעים, רהיטים וכו’.  דרך טובה לזהות פרעושים בבית וגם בגינה היא ללבוש מכנס לבן או גרביים ארוכות ולבנות ולהתחיל לטייל בבית.  מכיוון שהפרעוש אינו רואה טוב ומבחין רק בצלליות ומרגיש זעזועים הוא יקפוץ לכיוון הצל. הפרעוש, למרות גודלו הזעיר כהה ויהיה קל לזהות אותו על רקע לבן. 

מחלות וסיבוכים מפרעושים

פרעושים יכולים לצרוך פי 15 ממשקל גופם ומספר רב של פרעושים על בעל חיים לאורך זמן יכולים לגרום לאיבוד משמעותי של דם. בעייתי במיוחד אצל גורי כלבים או חתולים צעירים ויכול לגרום לאנמיה. יש בעלי חיים שיגלו רגישות לעקיצות הפרעושים ועלולים לפתח תגובות אלרגיות ברמות שונות. במקרה כזה בעל החיים סובל מקרחות, פצעים וגרד בעור אשר מחמיר עם הזמן. פרעושים נושאים בגופם את שלב הביניים של תולעי הסרט. הכלב או החתול מלקקים ומנקים את עצמם הפרעוש נבלע. התולעים שהיו בתוך הפרעוש מתפתחות במערכת העיכול של בעל החיים. 

כמות גבוהה של פרעושים היא כמות גבוהה של תולעים ועלולה לגרום לשלשולים, הקאות, חולשה וירידה במשקל אצל בעלי החיים.

קרציות

קרציות הן טפילים הניזונים מדם של בעלי חיים מארחים, כמו חתולים, כלבים, קיפודים חיות משק וזוחלים. כמו קרדית ועכבישים, קרציות הן ארכנידים(פרוקי רגליים), קרציות יכולות להעביר מחלות רבות באמצעות הנשיכה שלהן.  קרציות רגישות ללחות, לטמפרטורה וחומרים כימיים.  הקרציה נוהגות לעלות על הצמחים ולמתוח לאוויר את איברי החישה שלה, אבל נמצא אותה גם באדמה ובגינות. שהקרציה חשה בחומרים שמפרישים פונדקאים פוטנציאליים, כמו פחמן דו-חמצני, היא תאחז במארח החדש שלה ותתחיל לנדוד על עורו. הקרציה תתמקם  בעיקר מאחורי האוזניים, בקפלי הרגליים ובין האצבעות. נקבה בוגרת מסוגלת לשתות פי 200-600 ממשקלה המקורי, ולהתנפח בהתאם, היא יכולה להטיל אלפי ביצים בכל הטלה.

איך מזהים קרציות אצל כלבים וחתולים

שלא כמו הפרעושים רוב הקרציות נראות לעין אחרי שהן מתנפחות. נוכל להבחין בהן בעיקר מאחורי האוזניים, בקפלי הרגליים ובין האצבעות.  הקרציות לעתים קרובות בגודל של ראש סיכה לפני שהן נושכות, מומלץ לבדוק את בעל החיים באופן קבוע במידה ואתם גרים באזור בו הקרציות נפוצות. לדוגמה באזור פתוח עם אדמה חשופה, באיזורים מרובה צמחייה וליד חיות משק, במיוחד בחודשי הקיץ.

קרציות בבית

הקרציות בדרך כלל נכנסות הביתה בעזרת בעל החיים שלנו, גם קיפודים וחיות משק אחרות ידועים בתור נושאי קרציות. הן ישגשגו באקלים חם, הקרציות מטילים ביצים בפרווה. קרציות יכולות לנדוד מפונקאי אחד לשני ולכן נוכל לראות אותן גם מסתובבות על הרצפה.

בדרך כלל שטיפה של הבית עם חומר ניקוי הורג אותן. אם גיליתם קרציה על בעל החיים עדיף לא לנסות לנתק עם היידים, אלא להשתמש בפינצטה. תנסו לתפוס את הקרציה כמה שיותר קרוב לעור, צמוד לאיברי הפה שלה כדי שלא תיקרע במשיכה ותישאר צמודה לגוף בעל החיים. לאחר ההוצאה אל תמעכו את הקרצית, כי מעיכה שלה תשחרר את הביצים שבתוכה לסביבה.

בגלל גודלן הזעיר של הביצים סביר להניח שלא נצליח להשמיד את כולן. בטיפול בבעלי חיים מומלץ להשתמש בחומרי הדברה ייעודיים, הם חודרים דרך העור או מערכת העיכול למחזור הדם של בעל החיים, מגיעים לקרציה שניזונה מדם בעל החיים והורגים אותה.

מחלות וסיבוכים מקרציות

קרציה יכולה לגרום לאנמיה.  קרציות יכולות לצרוך פי 200-600 ממשקל גופם ומספר רב של קרציות על בעל חיים לאורך זמן יכולים לגרום לאיבוד משמעותי של דם, זה בעייתי במיוחד אצל גורי כלבים או חתולים צעירים ויכול לגרום לאנמיה.

מחלת הליים

מחלת זיהום חיידקי  הנפוץ ביותר המועברת בידי קרציות ברחבי העולם, המחלה עשויה לגרום לחום, דיכאון, נפיחות בבלוטות הלימפה, חוסר תיאבון, מפרקים נפוחים , אי ספיקת כליות, כאבי ראש, תשישות ופריחה בעור. הטיפול היעיל ביותר הוא בעזרת אנטיביוטיקה. עם טיפול מהיר ונכון מצבו של בעל החיים צריך להשתפר תוך 48 שעות.  במידה ולא ניתן טיפול שכזה או אם האבחון לא נעשה בזמן, התסמינים עלולים להחריף ולפגוע במערכות שונות , בהן העצבים, המפרקים והלב.

קדחת הקרציות

קדחת הקרציות,  נדירה בישראל והיא מחלה המתפתחת אצל כלבים בעקבות טפילים מסוג ארליכיה. המחלה עלולה לגרום לעייפות, חום, חוסר תיאבון, בלוטות לימפה מוגדלות ודימום מהאף. הטיפול יעשה בעזרת אנטיביוטיקה. אין חיסון כנגד המחלה אך ניתן להישמר מפניה באמצעות תכשירים קוטלי קרציות לכלבים\חתולים. בעוד שהטפיל עצמו כמעט אינו מדבק או מסכן חיי אדם, למעט מקרים נדירים ביותר. עם זאת קרציות יכולות לשאת טפילים אחרים מסוכנים לבני אדם.

Posted on

רעיונות לשמות של כלבים בסדר אלפביתי

החלטתם לצרף למשפחתכם חבר בדמות כלב מתוק אך נתקלתם בהתלבטות הכה מאתגרת שכרוכה בבחירה עצמה? למזלכם אנחנו פה בשביל להקל לכם על החיים – במאמר שהכנו במיוחד בשבילכם, נציג ונפרט בפניכם רשימה שמית ארוכה ותמציתית של שמות לכלבים שבוודאי יקלו עליכם בתהליך הבחירה המייגע.

רק לצורך הבנה, שמות לכלבים מתחלקים לשתי קבוצות מרכזיות – שמות מקובלים ושמות מקוריים. כפי שאתם וודאי יכולים להבין מן השמות של אותן קבוצות, הרעיון המרכזי שעומד מאחוריהן הוא מקור השם עצמו. יתכן שתבחרו בשם מן הקבוצה הראשונה, בשם בנאלי ויעיל למדיי בעוד בחירה בשם מן הקבוצה השנייה עלולה להיות מגוונת וייחודית אך באותה מידה חסרת כל אפקטיביות להמשך.

באופן עקרוני, השם בו תבחרו לחברכם ההולך על ארבע אמור להתבסס במהותו על מספר קריטריונים בסיסיים שיקלו עליכם באופן משמעותי את המשך ההתממשקות מולו. לפניכם ארבעת ה’כללים’ שיש לפעול על פיהם טרם תחליטו לבחור בשם כזה או אחר:

שם קל להגייה

שם קליט ופשוט – כזה בעל צלילים שורקים (S) או שמסתיימים ב-E. לדוגמא פאס\י או דני.

שם שהגייתו לא דומה כלל לפקודות השונות שתרצו ללמד את כלבכם. לדוגמא ג’ו והפקודה לא.

שם בעל שתי הברות.

ישנה גם העדפה אישית לייחס שמות לכלבים לכלב ממין זכר או נקבה . אז לאחר שהבנו מהו למעשה הבסיס הנכון והטוב ביותר לבחירה בשם ראוי לחברכם ההולך על ארבע ואת הסיבות לכך, בואו נמשיך אל הדבר שלשמו התכנסנו כאן היום – רשימת שמות לכלבים (בסדר אלפביתי):

שמות לכלבים  באותיות א’-ב’

אלביס, אלוף, אליזבת, אנג’ל, אנחל, אדי, אדוארד, אוסקר, אוניל, אוליב, אושו, אייס, איב, אנג’י, אריסטו, אלפא, אמיץ, אלכסיס, אלאדין, אריקה, ארצ’י, אפולו. בזוקה, בלק, במבה, בנג’טי, ברונו, ברוסי, בקהאם, ברוטוס, בולדי, בונו, ביוטי, בוף, בוני, בונבון, ביסלי, בילי, ביגי, בייגל, ביאנקה, בילבי, ברנדי.

שמות לכלבים  באות ג’-ד’

ג’ולי, ג’רי, ג’ימי, גוגו, ג’ויה, ג’וני, גופי, גבר, גרופי, ג’קסון, ג’חנון, גרינגו, ג’ינג’ר, ג’פטו, גוליבר, ג’יפסי, ג’סי, ג’יני, ג’סיקה, גבה, ג’ימבו, גרמלין, גולדי, ג’וקר, ג’ו. דמבו, דונאט, דומינו, דונה, דוני, דובשנית, דינדין, דמקה, דאפי, דץ, דיג’יי, דקוטה, דידי, דקסטר, דוריס, דוק, דונלד, דומינוס, דייגו, דנדי.

שמות לכלבים גורים באות ה’-ו’

היידן, האני, היילי, הארי, הולי, הרץ, היידי, הופ, הוקי, הנרי, היפי, הירו, האנזל, הורדוס, הב-הב, האץ’, הרקולס. וניל, וויליאם, וולטר, וורמוט, ויני, וונדי, ויקטוריה, ווליפריד, ונוס, ווקר, וגה, ויטה, וילי, ושתי, ואלרי, ולנסיה, וודקה, וופל, וויסקי.

שמות לכלבים גורים באות ז’-ח’

זואי, זאוס, זיק, זורו, זפו, זוריק, זארה, זינה, זומבי, זולו, זרה, זוזי, זיפ, זוש, זורקין, זינזנה, זודיאק, זונדה, זלמן, זיגי, זוס, זומבי, זולנדר. חואניטהחוש-חש, חילבה, חוגי, חמודי, חץ, חושי, חמסה, , חוזליטו, חואניטו, חומקה, חמינדוס, חומי, חאוויאר, חאקי.

שמות לכלבים גורים באות ט’-י’

טוני, טקסס, טאשי, טאו-טאו, טוליפ, טייסון, טימי, טיטניק, טיטו, טרי, טנדי, טיקי, טוקו, טאקו, טימבר, טיקטק, טוטו, טאקר, טושה, טאקי, טינטין, טוקסיק, טופי. יגר, יוגורט, ינקו, יוסטון, יוקו, ינטל, ינקל, יוגה, יגואר, יויו, יושי, יאמאהה, יאכטה, יולי, יאמי, יאגו, יונדאי, ירמיהו, ימבה, יוסוף, יוריק.

שמות לכלבים גורים באות כ’-ל’

כתר, כרמן, כוכב, כריס, כרובי, כאמל, כריסטינה, כרובית, כריסטי, כרמל, כושכוש, כריסטופר, כושי, כדורי, כתם, כריש, כוכבית. לואי, לולה, לולו, לונה, לוקאס, ליידי, למבדה,  לאקי, לינדה, לוקה, לודקריס, לימבו, ליצ’י, לפלף, לוסי, לסלי, לאמי, ליאו, לארי, לני, לארסון, לוני, לאסו, לאוונדר, לוליק, לאסי, לואיזה, לוטו, לילה.

שמות לכלבים גורים באות מ’-נ’

מומו, מומי, מוקי, מקס, מירנדה, מאמי, מלאני, מוצארט, מיקה, מוניק, מימי, מיילו, מיידן, מילקי, מאג’יק, מנטה, מייפל, מוגלי, מסי, מיקי, מאצ’ו, מגה, מנדי, מושון, מגי, מייקל, מארי. נולי, נרו, נמו, נאקי, ניקי, נייקי, נלי, נובה, ננסי, ניקו, ניירובי, נורמה, נסטי, נלסון, נורמן, נפוליאון, נמש, נוריס, נונה, נולי, נזק, נייבי, נונצ’קה, ניל, נור, נסת נוריץ’, נדבד.

שמות לכלבים גורים באות ס’-ע’

סקיי, סוזי, סאלי, סינבד, סו, סנדי, סבסטיאן, סיימון, סמי, סטפאני, סול, סוני, סומו, סול, סופה, סמבה, סוקי, סיסי, סנופי, סימבה, סטלה, סטפן, סטאר, סוני, סוניק, סנואו, סורוקה, ססמי, סרג’יו, סנטנה, סיסוקו, סיסקו, ספל, סטארסקי. עשב, עוז, עוקץ, עראק, עצם, עוזה, ענן, ערד, עוז, עלי באבא, עזית, עיוני, עוגי.

שמות לכלבים גורים באות פ’-צ’

פושי, פומבה, פליקי, פונפון, פלקאו, פיסטוק, פינוקיו, פלורידה, פרצל, פראנקי, פילי, פיפא, פליסיה, פיקניק, פלורנס, פופיק, פנדה, פינקי, פדרו, פיליפ, פוקי, פאלקון, פיטר פן. צ’לסי, צ’ופצ’יק, צוציק, צ’אקרה, צמר, ציקלופ, צ’רלי, צ’וצ’י, צ’ורבה, צ’יילד, ציקלון, צילי, צ’אקי, צ’ולה, ת’יקו, צ’יקי, צומי,  צ’אבי, צונאמי, צ’סקא, צ’יקאנו.

שמות לכלבים גורים באות ק’-ר’

קובו, קרמבו, קילביל, קימי, קליק, קותי, קייסי, קלאופטרה, קופיקאט, קוקי, קיווי, קווין, קינג, קיפי, קולר, קושקוש, קאתי, קרויף, קאנדי, קאש, קודי, קסם, קספר, קולה.  ריי, רוקי, רוברטס, רקס, ריבאלדו, ריקי, רונאלדו, ריקרדו, ראיין, רונאלדיניו, רובי, רובין, רקס, רוז, רוטשילד, ריינולד, רמבו, רומן, ראשמור, ראלף, רנדי, רוס, רומבה, ריק, ריינבו, רוזיטה, רומיאו, רוקסן, רופי.

שמות לכלבים גורים באות ש’-ת’

שוגר, שאגי, שאנטי, שוקי, שייק, שיק, שולה, שוופס, שפיץ, שימי, שון, שנדי, שרוליק, שוקו, שרלוק, שוש, שלומפי, שושה, שינשין, שמופי, שייקספיר, שרדר, שנורקל, שוגר, שימשי, שלג, שקף. תלמה, תום, תות, תשע, תולי, תומי, תיקתק, תומאס, תקווה, תותית.

 

נשמח לשמוע ממכם על השם המיוחד שבחרתם לכלב המיוחד שלכם – מוזמנים להגיב כאן למטה. ניפגש בפעם הבאה!

Posted on

ציוד והאביזרים לכלבים שצריך לקחת בחשבון לפני שמצרפים כלב למשפחה

חושבים להכניס לבית חבר משפחה חדש הולך על ארבע צריך לקחת בחשבון איזה ציוד והאביזרים  דרושים לנו אחרי קבלנו את ההחלטה להכניס כלב לחיינו  נרצה להעניק את התנאים הטובים ביותר לחברו ההולך על ארבע. כמו כן, אתם מומלץ  גם לקרוא  במאמר אינפורמטיבי ויעיל במיוחד בנושא ‘גורי כלבים – 10 טיפים לגידול גורים 

המרחב הפרטי מיטה לכלב או/ו מלונה לכלב

מזרן /מיטה לכלב

כל כלב זקוק למקום משלו בו הוא יוכל בעיקר לנוח. חשוב לשים לב לגודלו ולמשקלו של הכלב ולהיערך בהתאם לכך. כמו כן, מומלץ לבחור במקום אסטרטגי שלא יפריע לסביבה אך באותה מידה יהיה חלק ממנה. למידע נוסף על איך בוחרים מיטת כלב, לחצו על הקישור.

מלונה לכלב

במידה וכלבכם שוהה רוב שעות היום מחוץ לבית (אם לא במהלך כולו), חובה עליכם לספק לו בית (מלונה) שתספק לו את כלל הצרכים השונים.

כלוב אילוף

אחד האמצעים היותר יעילים לאילוף גורים בשלבים המוקדמים לחייהם. פנו לחנות לחיות שלכם או אפילו לאיש מקצוע במטרה להבין מהו הכלוב האידיאלי לכלבכם ובכך תוסיפו אלמנט נהדר נוסף שיעזור בהקניית דפוס התנהגות ראוי לחברכם ההולך על ארבע. למידע נוסף על חשיבותם של כלובים ומלונות לכלבים ניתן לקרוא במאמר שהכנו בנושא ‘חרדת נטישה אצל כלבים’.

סקירה על סוגי אוכל לכלבים

מזון יבש לכלבים

מזון יבש לכלבים קיים כבר מאה שנה כיום המזון הכי נפוץ בעולם, קיימים עשרות חברות איכותיות שיודעות לספק אוכל איכותי לכלבים שיש בו את האנרגיה והערכים התזונתיים לכל שלב בחיי הכלב וסוג הכלב. רק צריך להקפיד ולהתאים את המזון לכלב שלכם אם מבחינת הגיל הגזע גודל הכלב ומצבו הרפואי. נציין שיש מגוון רחב מאוד של סוגי אוכל לכלבים כמו אוכל צמחוני/טבעוני לכלבים אוכל ללא דגנים

שימורים לכלבים ואוכל טבעי לכלבים

ישנם גם סוגים שונים למזון כלבים  שאינם יבשים כמו שימורים לכלבים או אוכל טבעי שמבוססים על בשר בעיקר שהראשון מבושל והשני חי

מזון רפואי לכלבים

כלבים גם מפתחים בעיה בריאותית זה יכול להיות עקב התבגרות למשל בעיות דלקות חוזרות במפרקים או אלרגיות ואז נצטרך להאכיל את הכלב במזון היפואלרגני מיוחד או מזון שאין בו את המרכיב שבגינו הכלב אלרגי.  חברות ממזון מובילות בעולם מייצרות מזונות רפואיים למגוון רחב מאוד של בעיות רפואיות שמקלות מאוד על הכלבים שלנו משפרות את איכות חייהם ומאריכה אותם.

לסיכום האוכל לכלבים בו תבחרו ישפיע באופן ישיר על תפקודו של הכלב, החל מהמערכת החיסונית ועד לרגישויות השונות בהן מתאפיין חברכם ההולך על ארבע. בנוסף ישנה טבלת האכלה על כל שק מזון שאמור לעזור לנו, לבעלי הכלבים, לבחור במינונים ובכמויות הנכונות.

למאמרים נוספים בנושא מזון לכלבים מומלץ להיכנס לפורטל בעלי החיים פטנט

עצמות וחטיפים לכלבים

מלבד העובדה שאנחנו באופן אישי ממליצים להחזיק חטיפים על בסיס קבוע על מנת לצ’פר את היצור המקסים שתמיד נמצא שם בשבילכם, לחטיפים יש תועלת נוספת בדמות חטיפים דנטליים עצמות לכלבים ללעיסה ומוצרי לעיסה שונים.

כלי אוכל ושתייה לכלבים

אחד הדברים הכי החשובים  שיהיה  מתקן שתיה לכלב נגיש לאורך כל היום עם מים טריים ונקיים ובמיוחד בזמן האוכל בעיקר אם האוכל יבש. נצטרך גם להתאים קערת אוכל לכלב, היא צריכה להיות מספיק גדולה למנה היומית ותשימו לב שהקערה מעוצבת בצורה כזו שהיא לא יכולה להתהפך.

מוצרי אילוף

יש חשיבות רבה הכרוכה באילוף נכון של חיית המחמד שלכם. קיימים לא מעט כלים כמו קולרים, משרוקיות, כלובי אילוף, קליקרים  ועוד, שמטרתם להפוך את תהליך האילוף לפשוט ונוח הרבה יותר. בדקו, לפחות בהתחלה, לאילו דברים כלבכם מגיב טוב יותר וכך תדעו איך להתכונן לבאות. כלב מאולף שווה סביבה אוהבת ורגועה. למידע נוסף על כך, בקרו במאגר התשובות והשאלות שלנו בנושא ‘אילוף גורים – מתי ואיך עושים זאת.

רצועה, קולר או רתמה

הרצועה והקולר הראשונים שתחליטו לקנות לגור שלכם צריכים להיות עשויים מניילון או עור שיקלו משמעותית את תהליך ההתרגלות אליהם באופן משמעותי. בנוסף חשוב לשים לב לאיכות הסגירה, שתהיה פשוטה וחזקה תוך שאתם בודקים את מרחב הפעולה של כלבכם בתוכה באמצעות שתי אצבעות בינה לבין צווארו של האחרון.

שבב אלקטרוני ותג מזהה

כחלק מהחוק, על כלל הכלבים, ללא יוצא מן הכלל, לקבל שבב אלקטרוני בגיל שלושה חודשים. בנוסף לשבב, אנחנו באופן אישי ממליצים על תג שם לכלב  שבו יהיו רשומים כל הפרטים האישיים שלכם. במידה והכלב הצליח לברוח  אנשים טובים אוהבי כלבים ייצרו אתכם קשר ויכול להיות שיחסכו לכלב הסגר בכלבייה העירונית  ולכם דאגה, קנס כספי ובזבוז זמן.

מחסום פה לכלב

מטרת מחסום לפי הכלב היא בעיקרה לרסן את הכלב שלכם מנשיכות ומנביחות מיותרות. כמו כן, החוק במדינת ישראל נכון לשנת 2019 אוסר על כלבים לנסוע עם הבעלים שלהם בתחבורה ציבורית ללא מחסום; כך שבמידה ואתם מתניידים בתחבורה ציבורית על בסיס קבוע – מחסום לפי הכלב הוא מוצר חובה אצלכם.

כמו כן, מחסום לכלב עלול לשמש אתכם גם לצורך בקרה בעת הטיולים עם כלבכם ואף למיגור מספר תופעות שכיחות ומעצבנות. לדוגמא, כלב שנוטה להכניס לפיו כמעט כל דבר אותו הוא מוצא במהלך ההליכה, ייגמל מההרגל המגונה לאחר מספר טיולים עם המחסום על פיו. דאגו שהמחסום יתאים באופן מושלם לכלבכם – אחד כזה שקל לתפעל תוך שהוא מבטיח ביטחון לסובבים אותו.

אמא לה פרעושים(או קרציות) שמפו לכלבים ועוד מוצרי טיפוח לכלב

תרחיצים וכלי טיפוח – כפי שחשוב לכם הטיפוח האישי שלכם עצמכם, כך אתם גם אמורים לדאוג לטיפוחו ולמראהו הכללי של כלבכם. לשם כך יש באמתחתכם מגוון רחב של כלים ואמצעים לשם השגת המטרה כמו: שמפו לכלב, בושם לכלב, מסרק וגוזז ציפורניים .  פרעושים וקרציות יכולים הם מטרד בריאותי רציני מאוד לכלב וגם לנו . לכן להשתמש במוצרים שמונעים הידבקות  בפרעושים וקרציות כמו קולרים נגד פרעושים וקרציות מוצרי טיפול כמו תרסיסים ואמפולות, ואף ישנם גם שמפו לטיפול בבעיה. כפי שהרחבנו במאמר בנושא הדברת פרעושים אצל כלבים, ישנן לא מעט דרכים להבטיח חיה נקייה ונטולת מזיקים. וודאו שאתם עושים זאת בהתייעצות ושיתוף פעולה מלא עם רופא החיות שלכם ולמעשה תעניקו לכלבכם חיים מאושרים ובריאים וגם לעצמכם.

צעצועים ומשחקים

מלבד הסיבה שכלבים זקוקים לצעצועים ולמשחקים על מנת להפיג את השעמום שלהם כשאתם לא נמצאים בסביבה ובכלל, הצעצועים של היום מתאפיינים במספר תועלות רפואיות כמו צעצועים דנטליים שנועדים בעיקרם להבטיח את היגיינת ובריאות חלל הפה. בנוסף, אנחנו לא רוצים שחברינו ‘המשועממים’ יחריבו לנו את הבית וילעסו כל דבר אפשרי ולכן נעדיף להגדיר להם מספר חפצים שבהם הם יכולים לעשות ככל העולה עם רוחם.

בגדים לכלבים, האם כלבים צריכים סוודר או מעיל?

במידה וכלבכם סובל מבעיות קור בתקופות הקרות יותר של השנה, יש מספר פרטי לבוש שיכולים לעזור   למשל  מעיל, סוודר או נעליים לכלבים. כל הבגדים לכלבים יעזור לכלב לשמור על חום גופו  בטיולים השונים בחורף ובכלל על תפקודו הכללי. כמובן שלא כל הכלבים זקוקים לבגד כזה או אחר ולכן מומלץ להתייעץ עם הווטרינר שלכם  לרוב מדובר בכלבים קטנים בעלי פרווה קצרה.

Posted on

עובדות על כלבים שבטוח לא ידעתם ויעניינו אתכם

ככאלה שרואים את עצמם כאוהבי חיות ללא תנאים, החלטנו להכין עבורכם מאמר מיוחד על עובדות סופר מעניינות על כלבים שככל הנראה לא ידעתם. אז נכון שכולנו בטוחים שאין אדם בעולם שמכיר את החבר הטוב ביותר שלנו יותר טוב מאיתנו, אך חכו עד שתשמעו את מה שיש לנו להגיד, או יותר נכון לכתוב…

כלבים ניחנים בחוש זמן

כתוצאה ממחקרים שנערכו בארה”ב, הוסק כי כלבים ניחנים ביכולת להבחין ולהבדיל בין חלקי זמן שונים ואף לחזות אירועים קבועים שקורים בזמנים זהים. אחת הדרכים היותר יעילות להוכיח שמדובר בעובדה ולא בהשערה היא לצפות מן הצד בהתנהגותו של חברכם ההולך על ארבע דקות ספורות לפני זמני הטיול, האוכל או המשחק שלו. מה שלמעשה תגלו יהיה דפוס התנהגות זהה אשר חוזר על עצמו בכל פעם ללא אף שוני או הבדל של ממש.

כלבים ‘קוראים’ הבעות פנים

מחקרים שנערכו הוכיחו שכלבים הם היצורים החיים היחידים (מלבד בני האדם כמובן) שניחנים ביכולת לקרוא את הבעות הפנים השונות שלנו, או במילים אחרות – לדעת בדיוק איך אנחנו באמת מרגישים. בין אם מצב רוחנו יהיה מרומם ובין אם זועף על סף הכועס, כלבים פשוט מבחינים בכל הבדל ושינוי קטן. זהו גם למעשה הבסיס הסופר חזק שהצליח לחבר כל כך בין בני אדם לבין כלבים, הרי תמיד נרגיש קשורים יותר, בין אם נרצה ובין אם לא, ליצורים חיים אחרים אשר מבינים אותנו וקשובים אלינו.

כלבים סובלים מעישון פאסיבי

כתוצאה ישירה מחוש הריח המפותח שלהם, כלבים רגישים בצורה יוצאת דופן לזיהומי האוויר השונים, קל וחומר לעשן שנוצר כתוצאה מעישון. אותה רגישות לרוב תבואי לידי ביטוי בצורת עיטושים חוזרים ומשנים שכאלה שמעידים על חוסר נעימות מצדם של אותם כלבים לנוכח העשן המזיק. במידה ואתם מעשנים, עשו לעצמכם ולחברכם ההולך על ארבע טובה בכך שתתרחקו או שתרחיקו אותו מאותו אזור ‘מזוהם’. נחדד ונאמר שעישון פאסיבי שכזה, בדיוק כמו אצלנו בני האדם, עלול להתפתח ולהפוך לנזק בריאותי בלתי הפיך – שימו לב לכך!

אסר ושוב אסור  לתת שוקולד לכלבים, נזקים בלתי הפיכים עד כדי מוות

לא מעט בעלי כלבים מתעלמים מההזהרות הקשורות במתן שוקולד לחברם הטוב ביותר בטענה ש’זה לא מזיק’. אלא שלא מעט מחקרים שנערכו בנושא בשנים האחרונות, הוכיחו כי שוקולד הוא חומר מסוכן מאין כמוהו בעיקר בשל העובדה שמרכיבו העיקרי הינו רעיל (‘תיאוברומין’) לכלבים. כל זאת קורה כתוצאה ממערכת העיכול של אותם כלבים מסכנים שמטבעה עובדת בצורה איטית יותר מזאת שלנו, מה שלמעשה עלול להוביל לנזקים בלתי הפיכים ולעיתים אף למוות.

כלבים יכולים לקרר את עצמם באופן טבעי

כפי שניתן לקרוא במאגר השאלות והתשובות שפרסמנו בנושא הזעה בקרב כלבים, אותם יצורים הולכים על ארבע מתאפיינים במספר דרכים מיוחדות לקירור גופם באופן טבעי ועצמאי – הזעה, הרחבת כלי דם והתנשפות.

 

הזעה – בדומה לבני האדם, גם לכלבים יש מנגנון קירור טבעי שבא לידי ביטוי באמצעות פליטת זיעה מכפות רגליהם של האחרונים. במידה ואתם מפקפקים בכך, דרך פשוטה ונחמדה לאבחן זאת היא פשוט לעקוב אחר כלבכם דקות ספורות לאחר מאמץ פיזי כזה או אחר. מה שתגלו יהיו עכבות קטנות וחמודות כתוצאה מאותה הזעה שתיארנו קודם לכן.

הרחבת כלי דם – אחד התהליכים היותר מעניינים שמתחוללים בגופם של חברינו הכלבים הוא תהליך הרחבת כלי הדם. מה שלמעשה קורה בתהליך הנ”ל הוא צינון כלי הדם כתוצאה מהבאתם לפני השטח של העור, לאזורים החשופים יותר לאוויר הקר והצונן שמחוץ לגופם של אותם הכלבים. כתוצאה מכך, כלי הדם מתקררים כך שהם חוזרים צוננים ונעימים הרבה יותר לחלל גופו של הכלב.

התנשפות – אולי הדרך המוכרת והשכיחה ביותר שניתן לאבחן, בטח לאחר מאמץ פיזי של ממש בקרב חברינו הכלבים. אותה פעולה אשר נחשבת כפשוטה למדיי, בטח אם נתחשב בתהליך הרחבת כלי הדם, למעשה מוציאה אוויר חם מחלל גופו של הכלב תוך שהיא מכניסה אוויר קריר ונעים בחזרה.

תוחלת חיים של כלב,  זה הקטן, גדול יהיה

בכל מה שקשור לתוחלת חיים של כלבים – הגודל משחק תפקיד של ממש. מחקרים שעסקו בנושא במטרה להבין ממה מושפעת תוחלת החיים של הכלבים, גילו שכלבים קטנים יותר (מבחינה פיזית כמובן) חיים ארוכים יותר מכלבים שמתאפיינים בגודל פיזי גדול יותר.

כל אף והאופי שלו

אף של כלב כטביעת האצבע שלנו , כפי שלבני האדם יש טביעת אצבע ייחודית משלהם המאפשרת להבדיל אותם האחד מן השני ללא עוררין, כך גם לכלבים יש טביעת אף מיוחדת ופרטית משלהם שלא תהיה זהה לאף טביעת אף אחרת. עובדה מדהימה שרק עוזרת לנו להבין עד כמה אנחנו ברי מזל שזכינו ב’אושר הפרטי’ שלנו.

כלבים מורידים את לחץ הדם

על פי מחקרים שנערכו בנושא, התגלה כי כאשר בני אדם מלטפים כלבים הם משחררים הורמוני הרפיה בתוך גופם, הורמונים שמפחיתים באופן משמעותי כל סיכוי לעלייה בלחץ הדם ולמעשה אף להורדתו. משתלם לאהוב ולפנק את הכלבים שלכם – כבר אמרנו?

כלבים חיים בלהקות

מאז ומעולם כלבים היו ידועים כיצורים חברתיים שמסתובבים בלהקות גדולות יחסית ובכך למעשה הם מתניידים לכל מקום. אולם הדבר המעניין יותר שלשמו הכנסנו את הסעיף הנ”ל הוא דפוסי ההתנהגות השונים שניתן לזהות בעת צפייה באותן להקות – ההיררכיה אשר באה לידי ביטוי בתוך הלהקה מצביעה על אופיו של כל אחד מן הכלבים שמרכיבים אותה.

כלבים מקנאים

בין הרגשות הרבים שיש לכלב הקנאה היא רגש חזק שעלול להתפתח, כלבים אשר מרגישים מעידה, ולו הקלה ביותר, בביטחונם האישי ובמעמדם החברתי בעיקר מול הבעלים שלהם, סביר להניח יפתחו רגשות קנאה שעלולות להוביל להתנהגות נוקשה ועצבנית למדיי מצדם. כל זאת קורה כתוצאה מההורמון אוקסיטוצין שנמצא בגופם של הכלבים – הורמון הידוע ככזה המשפיע על תחושות האהבה והקנאה שאנחנו חשים. 

אלה היו 10 עובדות על כלבים שלפי דעתנו כל בעל כלב ישמח לדעת ולהכיר. נשמח לשמוע ממכם על עובדות נוספות שלא הכנסנו או על ניסיונכם האישי עם חברכם ההולך על ארבע. ניפגש בפעם הבאה!

Posted on

כלבים מדברים-לפרש את התנהגות הכלבים

למרות שטרם פוענחה שפתם של חברינו ההולכים על ארבע, אין בכלל ספק כי כלבים מדברים, בעיקר באמצעות גופם. רק לצורך הבנה – בטבע, כפי שידוע לכולנו שבו החזק שורד, הגוף הוא אמצעי חשוב מאין כמוהו בכל הקשור להתנהלותם השוטפת של בעלי החיים בינם לבין עצמם ובכלל.

כפי שתוכלו לקרוא מיד, קיימים לא מעט סממנים התנהגותיים שניתן לזהות אצל חברינו הכלבים שנוכל בעזרת לתת פירוש להתנהגות הכלבים.  כשלכל סממן המטרה והתכלית שלו. חשוב רק לזכור ולהבין שלמרות שהמידע שנחשוף בפניכם הוא תוצר ישיר של מחקרים ומבחנים שנעשים בנושא, עדיין לא מדובר בעובדות של ממש אלא יותר בהשערות מכווינות שהתגבשו כתוצאה מניסיונו של בן האדם ללמוד ולחקור האם וכיצד כלבים מדברים.

פירוש התנהגות של הכלב

היכולת לשנו לפרש את התנהגות הכלב חשוב מאוד לזהות מצבים רגשיים כמו שמחה, עצב דיכאון ולפעמים מצבים קיצוניים של פחד וחרדה ומצבי לחץ שונים. עם הזמן אנחנו לומדים להעריך את ההתנהגות של הכלב שלנו אך ככול שהפירוש של להתנהגות של הכלב תהייה מדויקת יותר כך נוכל להעריך נכונה את מצבו של הכלב. חשיבות יתרה בלימוד זיהוי מצבו של הכלב היא בבית שישנם ילדים וחושב מאוד לטווח את לילדים את פירוש ההתנהגות של הכלב למנוע מצבים של חוסר הבנה בין הילד שיכולים להוביל למצבים שאחד מהצדים נפגע להרחבה ניתן לקרוא במאמר הבא ילדים וכלבים(להכניס קישור).

כלבים מדברים בעזרת עיניהם

בלתי אפשרי לגדל כלב מבלי להיחשף למגוון המבטים המהפנטים שלו. בין אם מדובר במבט חמוד על סף המסכן כאשר אותו יצור מקסים מייחל למשהו ובין אם מדובר במבט השובב לאחר מעשה קונדס כזה או אחר – כלבים מדברים בעזרת העיניים שלהם והם עושים זאת נהדר.

עיניים דרוכות ופקוחות

במידה ויצא לכם להיתקל במבט דרוך ועמוק מצד חברכם ההולך על ארבע, סביר להניח שהאחרון פשוט מחכה לפעולה מצדכם שתעיד על כך שרוב תשומת הלב שלכם מתרכזת אך ורק בו. חוסר תגובה מצדכם עלול לגרור בעקבותיו התנהגות שובבה במיוחד.

עיניים מכווצות וממוקדות

באופן זהה לסעיף הקודם ההתנהגות כלבים הבאה גם מוכרת לנו, גם כאן אותו מבט מרוכז וממוקד בעצם מבקש ממכם, מהבעלים שלו, דבר מה מסוים. יכול להיות שמדובר בשעת המשחק שלו או בזמן לטיול הקבוע שלו – מה שבטוח הוא שהחבר המקסים שלכם משתוקק ליחס ו\או לאקט ספציפי שיעיד על נכונותכם להתמקד בו.

כלבים מדברים באמצעות זנבם

כפי שסביר להניח ידוע לכולנו, הזנב הוא אחד האיברים היותר בולטים ודומיננטיים בכל הקשור להבעת רגשותיהם של הכלבים כשכל שינוי מינורי במצבו מרמז באופן ישיר על מצבו הנפשי של אותו יצור מתוק.

כשכוש בחלק התחתון של הזנב

כאשר הכלב שלכם מכשכש בזנבו כשחלקו התחתון הוא הדומיננטי בתנועה, ניתן לפרש זאת לשני מצבים נפשיים שמושפעים בעיקר ממהירות התנועה של הזנב. באופן הגיוני למדיי יש לומר, כשכושים איטיים יצביעו לרוב על חוסר ביטחון בקריאת המצב בו הכלב נוכח בעוד מנגד, כשכושים מהירים יצביעו דווקא על ההפך הגמור – על ביטחון מופרז ללא תנאים.

זנב דרוך פונה כלפי מעלה (במן צורת חץ שכזו)

המצב הנ”ל לרוב יקרה כאשר תתקלו בסירוב או בהתעלמות מצדו של כלבכם לאחר פקודה לבצע דבר מה מסוים. כאשר זנבו של האחרון פונה מעלה מבלי לזוז, ניתן ללמוד מכך שכלבכם חש באותם הרגעים שהוא הדומיננטי ביחסים שביניכם.

זנב מקופל בין רגליו של הכלב

זהו אולי הסממן הבולט יותר שמצביע על כך שחברכם ההולך על ארבע מפחד או לעיתים אף סובל. במידה וכלבכם נוטה לעשות זאת לעיתים תכופות יותר כשאין כל גורם או סיבה שתגרום לפחד בקרבו, קחו אותו לרופא החיות שלכם על מנת לאבחן את הסיבה לכך טרם היא תהפוך לצרה של ממש.

כלבים מדברים בעזרת הפנים

אחד הדברים היותר כיפים ומשעשעים שכרוכים בגידול כלב הוא מגוון הבעות הפנים הבלתי נגמר שבא לידי ביטוי כמעט בכל רגע נתון במהלך היום. כל אותן ההבעות הן למעשה תוצר ישיר מהשינויים במצבם הנפשי של חברינו הכלבים.

ליקוקי פנים באופן סיסטמתי

במידה והכלב שלכם מלקק את פניו באופן קבוע ללא כל סיבה הגיוניות הנראית לעיניכם, אנא גשו ביחד עימו לרופא החיות שלכם – ייתכן שמדובר בגורם מזיק כזה או אחר שפוגע קשות באיכות חייו של הכלב. לרוב ליקוקי הפנים ילוו בזנב מקופל כפי שהזכרנו מוקדם יותר.

שיניים חשופות

ההתנהגות כבלים הבאה מלחיצה אותנו בדרך כלל, כפי שכולנו יודעים, כאשר כלב חושף את שיניו הדבר מרמז על דריכות מסוימת ואף תוקפנות כלפי גורם לא מוכר בסביבתו. אחד המצבים היותר מוכרים בהם ניתן להבחין בכך היא כאשר כלב זר מתקרב לשטח הטריטורי של אותו כלב דרוך\עצבני.

כלבים מדברים בעזרת אוזניהם

אוזניים זקורות (בצורת חץ) כלפי מעלה כאשר כלבים מפנים את אוזניהם כלפי מעלה, ניתן ללמוד מכך שגורם או חפץ כלשהו שואב את מירב תשומת ליבם של אותם כלבים. בנוסף לכך, לעיתים יתלוו לאוזניים הזקופות נביחות לעבר אותו גורם לא מוכר.

אוזניים שמוטות

כלבים שאוזניהם שמוטות לרוב יהיו חסרי ביטחון כתוצאה משינוי דרסטי קיצוני בסביבה בה הם נמצאים. לעתים תהיה זאת רק אוזן שמאל שמוטה.

כלבים מדברים בעזרת הגוף

 חשיפה של הבטן תוך התהפכות על הגב כאשר כלבים מתהפכים על הגב כשבטנם מופנית מעלה, ניתן ללמוד מכך שאותו כלב סומך עליכם עד לכדי רמה שהוא מנסה לרצות\לספק אתכם. במידה ותוסיפו ליטופים נעימים באזור הבטן שלו בעת ההתהפכות, הכלב יפרש זאת כהבעת נכונות מצדכם לגבי התנהגותו.

הנחת הראש על הרגליים שלכם

אחת ההתנהגויות הכלבים המתוקות ביותר כאשר כלבים אשר מניחים את ראשיהם על רגלי הבעלים שלהם, באופן חד משמעי וגורף מייחלים ליחס ולתשומת הלב שלכם. כמו כן, קירוב האף של הכלב לידכם מעידה על רצונו של חברכם ההולך על ארבע שתלטפו אותו ובעצם תרעיפו עליו אהבה.

הנחת היד על רגלי הבעלים שלו

במידה והכלב שלכם מניח את ידו על רגליכם, חשוב להגיב באופן מיידי באמצעות יישור מבט רציני לעברו של האחרון תוך שאנחנו מורידים את ידו בעדינות מן הרגל. מעשה זה נובע כתוצאה מרצונו של חברינו ההולך על ארבע להביע דומיננטיות עליונה עלינו – דבר שיתפתח לצרה נוראית של ממש אם הוא לא יטופל נכון בזמן.

הרמת יד אחת

בשונה מן הסעיף הקודם, כאשר כלבכם מרים את ידו לעברכם כמן מושיט לכם אותה, סביר להניח שמדובר בכמיהתו של האחרון לזכות ביחס מבעליו הכל כך אהוב. כל שעליכם לעשות הוא לתת לחברכם המתוק יחס שיוכיח לו עד כמה הוא חשוב ואהוב על ידכם.

הפניית הגב לכיוונכם

ההתנהגות הכלבים הבאה מפורשת לא נכון בדרך כלל כאקט זה מרמז על חוסר כבוד ועניין, אצל כלבים מדובר בדיוק בהפך הגמור. כאשר כלב ‘מרשה לעצמו’ להפנות את גבו אליכם, הוא מודי בפניכם על כך שהוא סומך עליכם ללא תנאים במאת האחוזים.

התנערות

לרוב כלבים מתנערים כאשר הם רטובים, כפי שכולנו וודאי יודעים. אולם, במקרים מסוימים, אותם ניעורים חוזרים ומשנים יכולים להעיד דווקא על לקות במצבו הנפשי של כלבכם כתוצאה מלחץ או מפחד כזה או אחר. כל שעליכם לעשות הוא להרעיף על חברכם אהבה על מנת להפריך כל סיכוי להימצאות לחץ בקרבו.

מאמר נוסף של ‘גג לחיות’ הגיע לסיומו – מקווים שהצלחנו לחדש לכם דבר או שניים בכל הנוגע לגידול כלבים ובכלל. נשמח לשמוע עליכם ועל ההתנהגויות המיוחדות של הכלבים המקסימים שלכם. עד אז – פנקו את חברכם ההולך על ארבע כפי שרק ניתן, הוא ללא ספק ראוי לו.

 

 

Posted on

שישים וחמישה ימים-הריון של כלב

הריון של כלבים ובכלל הריון ולידה של כל יצור חי באשר הוא, הוא ללא ספק תהליך מרגש ומספק שמצליח להמיס את ליבנו בכל פעם מחדש; אלא שלא מעט פעמים, אותם יצורים הריוניים ומקסימים לא זוכים למלוא התנאים והאמצעים להם הם זקוקים בכדי להביא לעולם את הצאצאים המתוקים שלהם. לעיתים זה נובע מחוסר ידע ובמקרים נוראים יותר – מחוסר תשומת לב ואנושיות מוחלטת כלפי חברינו הכלבים. כך או כך, במאמר שהכנו במיוחד עבורכם, נספר לכם את כל המידע הדרוש בכדי לקחת חלק בתהליך הכה מדהים – הריון של כלבים. כפי שתוכלו לראות, המדריך הנ”ל נכתב כשהוא מתייחס לכל שבוע לחוד מהרגע של ההפריה ועד ללידה עצמה. קריאה מהנה ומחכימה!

כמה זמן נמשך הריון של כלב

זמן ההריון של כלב  נמשך כ 9 שבועות או ליתר דיוק כ 65 ימים מיום ההזדווגות  לאחר כחודש בדיקה או 25 יום לדיוק אצל יכול  לוודא שהכלבה בהיריון.

שינוי תזונה במהלך הריון

יש צורך בשינוי תזונה בשליש האחרון של ההריון, מומלץ לעבור לאוכל לגורי כלבים וגם בשלב ההנקה או לעבור לאוכל של כלבות מניקות

הריון של כלבים – שבוע ראשון (0-7 ימים)

בשבועות הראשונים שלאחר ההזדווגות עצמה (בערך עד לאמצע השבוע הרביעי), קשה לומר באופן וודאי שהריון אכן התחיל מאחר ותהליך ההפריה עלול להתפרס על מספר ימים מוגדרים;

אולם למרות שאין באפשרותכם לדעת במאת האחוזים, ניתן לזהות לא מעט סימפטומים שמזוהים גם איתנו, בני האדם, כמו הקאות ובחילות (בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות). כל שעליכם לעשות הוא להמשיך ולספק לכלבה המתוקה שלכם את אותם ערכים תזונתיים ומרכיבי מזון אותם היא צרכה עד עכשיו מבלי לשנות דבר מהסיבה הפשוטה שאין בידכם עדיין אבחנה של ממש על כל המתרחש.

הריון של כלבים – שבוע שני (8-14 ימים)

עם תחילתו של השבוע השני להריון, בהנחה שהוא התחיל כמובן, תאי הזרע שנקלטו בגופה של הכלבה, עושים את דרכם לרחם ולמעשה מתחילים בתהליך ההיווצרות וההתפתחות של העוברים עצמם. גם בשלב זה אין צורך לבצע כל שינוי של ממש בתזונה שהכלבה שלכם צורכת מאחר וטרם התחילה השפעתם של הגורים על האמא ועל מאזני הכוחות בגופה.

הריון של כלבים – שבוע שלישי (15-21 ימים)

בשלב השלישי להריון, העוברים שהחלו לבסס את נוכחותם ברחם של אימם, ייצמדו באופן טבעי לחלוטין לדפנות של חלל הרחם על מנת להשיג את מלוא החומרים שלמעשה כה חיוניים להתפתחותם התקנית. כמו כן, סביר להניח שתחול עלייה קטנה בכמויות המזון שהאמא תידרש ותדרוש לצורך – חשוב לשים לב לכך בכדי להעירך לשלבים המאוחרים יותר בהתאם.

בנוסף, ייתכן ויחולו שינויים קיצוניים למדיי בכל הקשור למצב רוחה של האמא כתוצאה מההורמונים המשתוללים בגופה, כשכל שעלינו לעשות הוא להתאים את סביבתנו ולהפיכתה לסביבה מתאימה וראויה לכלבה הריונית. 

הריון של כלבים – שבוע רביעי (22-28 ימים)

כפי שציינו קודם לכן, השבוע הרביעי הוא השבוע אולי הכי חשוב ומשמעותי בכל הקשור להריון של כלבים. מלבד העובדה שנוכל לאשר באופן סופי שהכלבה המקסימה שלנו אכן הרה, זהו גם השלב הקריטי ביותר בהתפתחות העוברים ברחם של אימם, כשקיים סיכוי ממשי יותר להתפתחות בעיות ונזקים בגופם של העוברים – דבר שישפיע רבות על מהלך ואיכות חייהם של הגורים העתידיים. לכן מומלץ לגשת ביחד עם האמא המיועדת אל רופא החיות שלכם על מנת שהאחרון יוכל לספק לכם את כל המידע הנדרש על רמת הפעילות הגופנית המומלצת שהאמא תידרש לעשות ועל התאנים שעליכם לספק עבורה בתקופה הכה חשובה.

כמו כן, בשבוע הרביעי יהיה באפשרותכם ובאפשרות הווטרינר שלכם לאבחן את מספר הגורים, את מצבם הבריאותי ואולי החשוב ביותר – את השפעתם על אימם ההרה בהווה ובעתיד.

הריון של כלבים – שבוע חמישי (29-35 ימים)

עם הכניסה לשבוע החמישי להריון, גופה של האמא מתחיל בהפרשת נוזל המוכר לכולנו בתור ‘מי שפיר’, אשר למעשה מבטיח ומספק לעוברים הצעירים הגנה חזקה, אמינה ואיכותית להמשך שהותם בחלל הרחם של האמא. כתוצאה מכך וממספר שינויים נוספים שחלים בגופה של האמא, משקלה של האחרונה עלול לגדול באופן משמעותי של ממש כשעלינו לספק עבורה מרכיבי מזון וסוגים מותאמים שנועדו למטרות גדילה ורבייה (מזון אקטיב ומזון גורים).

חשוב לשים לב שאנחנו עושים את המעבר בין סוגי המזון באופן רגוע ומתון יחסית בשלבים מוגדרים אותם נקבע מראש, כשבנוסף האחריות הבלעדית לאבחן כל שינוי במצבה הבריאותי עם השינוי בסוג המזון הוא שלנו ובאמתחתנו בלבד! הקפידו לשים לב לכך במטרה להימנע מקשיים ומאסונות לא רצויים כמובן.

הריון של כלבים – שבוע שישי (36-42 ימים)

בהגיעכם לשלב השישי להריון, שזהו גם תחילת החלק האחרון של ההיריון למעשה, תדרשו בעיקר לשים לב לשינויים במצבה הבריאותי של האמא תוך שאתם מספקים לה כמויות מזון שסביר להניח, רק ילכו ויגדלו עם הזמן. חשוב להבין שמתן כמויות גדולות באופן יחסי לכלבתכם בנוסף לעוברים שתופסים את מלוא חלל הרחם, עלול להוביל לתופעות לוואי שונות בדמות דקירות ולחיצות מכאיבות באזור הרחם (בעיקר בדפנות). לכן, עלינו לתת את מלוא חופש הפעולה והתנאים הנדרשים על מנת להקל ככל הניתן על בריאותה של האמא המיוסרת.

כמו כן, ייתכן שתזהו הפרשה נוזלית מאזור החלציים של כלבתכם כשאין כל סיבה להילחץ או לנקוט באמצעים שונים כאלה ואחרים. מדובר בדבר טבעי ונורמלי לחלוטין שמתלווה לתהליך הריון של כלבים ללא יוצא מן הכלל.

הריון של כלבים – שבוע שביעי (43-49 ימים)

השלב השביעי להריון, השלב בו האמא מגיעה לשיאה מבחינת התפתחותה וגדילתה, הוא השלב בו למעשה האמא נכנסת לתקופת ‘שמירת ההיריון’ שלה כשניתן לשים לב לכך באמצעות התנהגות מותשת ועייפה של האחרונה כתוצאה מכך. בנוסף, ייתכן שהגוף של כלבתכם יחל לייצר חלב המוכר בשם ‘קולסטרום’, כשסביר להניח תפגשו בו בצורת פליטות חלב שכאלה שיתנוססו ברחבי הבית.

עם הכניסה לשלב הנ”ל, חשוב לספק ולאפשר לחברתנו הכלבה ההרה את כל התנאים הנחוצים והנדרשים שנלווים לתהליך ההיריון הכה קשה ומייגע. מומלץ להגדיר לה מקום שקט ורגוע משלה (עדיפות שיהיה קרוב ללב הבית), שיתאפיין במיטה גדולה המצופה בבד נעים ונוח אשר למעשה יאפשרו לה להכין את גופה להמלטה עצמה.

הריון של כלבים – שבוע שמיני (50-56 ימים)

בהמשך ישיר לשבוע השביעי, גם בשלב זה הכלבה שלכם תהיה באפיסת כוחות מוחלטת כשכל הנראה תוכלו להבחין בתנועת העוברים בתוך הרחם שלה. חשוב מאוד שלא להטריד את מנוחתה כלל תוך שאנחנו דואגים לספק לה את כל הצרכים והמענים הדרושים.

הריון של כלבים – שבוע תשיעי (57-63 ימים)

השבוע התשיעי והאחרון יש לציין, יכלול בעיקר קינונים חוזרים ומשנים של האמא שתעשה כל שביכולתה על מנת להכין את סביבתה לבואם של הגורים המתוקים שכה משתוקקים להגיח אל אוויר העולם. בהמשך ישיר לשבוע השמיני, גם כאן כל שעלינו לעשות הוא לדאוג למלא את סביבתה של האמא במיטות ובמזרנים נוחים שייצרו אווירה נעימה ומזמינה להמשך.

בנוסף ייתכן שגודל התיאבון של האמא עלול לרדת במעט כשאין כל צורך של ממש להילחץ – מדובר בדבר לגיטימי וטבעי לחלוטין. בנוסף, ירידה קלה בטמפרטורת הגוף שלה עלולה לרמז על זמן המלטה משוער של בין 24 עד 48 שעות כשלאחר מכן כל הסבל והקשיים יהפכו לשמחה והנאה צרופה מאין כמוה!

הריון של כלבים – הלידה עצמה

לתהליך ההיריון עצמו אין זמן מוגדר של ממש; הוא עלול להימשך כמה דקות בודדות ומנגד, גם מספר שעות בלתי מבוטל – כשלכל כלבה, הזמן והקצב שלה. כמו כן, חשוב להקפיד לבדוק את הכלבה ההרה כל רבע שעה כשכל שינוי במצבה עלול לרמז על צעד נוסף שנעשה בתהליך הלידה. במידה ואתם אינכם מבחינים בשינויים, התקשרו לרופא החיות שלכם לקבל הכוונה ממוקדת יותר.

הגור הבכור שייוולד, יכוסה כולו במן שק מי שפיר שכזה, כשהוא עצמו מחובר בחבל הטבור לאימו כמובן. במידה והאמא טרם חצתה את החבל, תוכלו לעשות זאת בעצמכם תוך שאתם דואגים לקשור חוט סביב כל אחד מחבלי הטבור של השניים.

לאחר שתהליך ההמלטה ייגמר כולו במלואו בצורה טובה כמצופה, האמא תחל בניקיון הגורים על ידי ליקוק האזורים המלוכלכים כשעלינו לשים לב שהיא אכן נמצאת במצב נפשי ובריאותי תקין לשם כך. במידה ולא, ניתן לעשות זאת במקומה בצורה עדינה ומקצועית שלא תפגע כלל בבריאות הגורים.

לאחר זמן מה מסיום ההמלטה, כשהאמא והגורים יירגעו מן התהליך הסופר קשה ומתיש, עליכם לקחת אותם אל רופא החיות שלכם על מנת שיוודא ויאבחן שאכן התהליך הסתיים בהצלחה ללא כל תקלה שנעלמה מעינינו. כמו כן, מומלץ לנצל את הביקור אצל הווטרינר על מנת לקבל מידע נוסף על סוגי המזון המומלצים שעליכם לספק לחבריכם הקטנטנים והצעירים במיוחד.

לסיכום

תהליך ההיריון עלול להיות מתיש וקשה לפרקים, אך אין ספק שהתוצאה שווה ה-כ-ל! תתנו לכלבתכם ולסביבה שלה את הזמן ואת האמצעים הראויים כיאה למצב שכזה, בדיוק כפי שהייתם רוצים שידאגו לכם עצמכם או לבת הזוג שלכם בעת התהליך. הכלבים שלנו סומכים עלינו שנהיה שם בשבילם – אל תאכזבו אותם!

עוד מדריך מבית היוצר של ‘גג לחיות’ הגיע לסיומו, מקווים כהרגלנו שנהניתם והחכמתם – זו ללא ספק הייתה המטרה. עד אז אתם מוזמנים לשאול אותנו כל דבר שמטריד אתכם ואנחנו כבר נדאג לחזור אליכם.

ניפגש בפעם הבאה!

Posted on

המדריך לביקור בגינות לכלבים עם כלבכם

גינות כלבים נועדו על מנת לשמש אותנו, בעלי הכלבים, כאמצעי נהדר לגידול אותן חיות מחמד מקסימות. בנוסף לעובדה שחלק בלתי נפרד מהשהות באותן גינות כלבים מצריך מאיתנו יחס וזמן שיוקדשו ברובם לחברינו הכלבים, גינות כלבים הן בנוסף כלי נהדר לחינוך, לאילוף ולפני הכל – מקום מוגדר לפריקה ולהשתובבות כמעט ללא גבולות, דבר שבאופן טבעי יהפוך את כלבכם לרגוע ולמאושר הרבה יותר.

גם כלבים מושפעים חברתית

חשוב להבין שכשכלב נמצא בחברת כלבים אחרים (מסוגים ובגילאים שונים) כדרך קבע, הוא ככל הנראה ‘ידבק’ בהתנהגותם (לטוב ולרע כמובן) ולכן חשוב לשים לב שאנחנו מציבים גבולות וקווים מנחים גם בזמני המשחק שלו. כמו כן, גינות כלבים עוזרות מאוד בעיצוב אופיו של הכלב שכפי שכבר אמרנו קודם לכן, שואב לא מעט מידע וכלים מן הסביבה בה הוא נמצא, בטח בשלבים המוקדמים יותר לחייו.

לכן, טרם נחליט לקחת את כלבנו לגינת כלבים, עלינו לחשוב טוב טוב, בעיקר עם עצמנו, אם אנחנו מחוייבים ומבינים את התהליך הנ”ל שמא הוא יהפוך למזיק הרבה יותר ממועיל. חובתנו האישית ללא ספק לא נגמרת עם הכניסה לאותן גינות כלבים, להפך – היא רק מתחילה!

כלבים משחקים בגינת כלבים
כלבים משחקים בגינת כלבים

התגייסות הרשויות לפיתוח גינות כלבים

בשנים האחרונות, כתוצאה ישירה מהעלייה המבורכת במודעות כלפי חברינו ההולכים על ארבע, החלו לא מעט עיריות להקים בערים שלהן גינות כלבים לאוכלוסיית בעלי הכלבים שרק הולכת וגדלה עם השנים. אותן גינות כלבים מתאפיינות בשטחים רחבים וגדולים יחסית שלמעשה מקנים לכלבים את מלוא חופש הפעולה להשתובב ולרוץ להנאתם ללא כל הפרעה מחויבת של ממש, כשהשטח כולו מוקף בגדר אשר תבטיח את הישארותם ללא יוצא מן הכלל.

אילו מתקנים נמצא בגינת הכלבים

כמו כן, ניתן למצוא באותן גינות כלבים מקומות ישיבה מוצלים שנועדו לנו, בעלי הכלבים, על מנת שנוכל להינות מתנאים ראויים בעת שהכלב שלנו משתובב לו להנאתו. בנוסף, ניתן למצוא באותן גינות פחים ואזורי פסולת מוגדרים אשר עוזרים מאוד בשמירה על תקניות וניקיון המתקן ללא כל צורך בפעולה מיוחדת מצדנו.

ישנן אפילו גינות כלבים איכותיות יותר שניתן למצוא בהן בריכות מים ומתקנים מיוחדים לכלבים שמהווים מקור הנאה ותעסוקה לחברינו הכלבים במשך כל השהות שלהם שם. כמו כן, ניתן לתעל את אותם מתקנים לטובת אילוף כלבכם בצורה נחמדה שכזו.

גורים וגינות כלבים

מומלץ לקחת גור לגינת כלבים או כל גינה ציבורית  אחרת רק לאחר אישור של הווטרינר המטפל. ישנם מחלות מסוכנות בשלב זה לחייהם, שבמידה הגור הכלבים שלנו עדיין לא מחוסן אליהם החשיפה אליהם יכולה להיות מסוכנת מאוד למשל פרוו, מומלץ לקורא על פרוו בהרחבה באתר פטנט .

במידה ויש לכם גור כלבים צעיר במיוחד שטרם פיתח לעצמו אופי ודפוסי התנהגויות משלו, מומלץ שלא לקחת אותו לגינת כלבים בשעות היותר עמוסות שלה בכדי למנוע כל סיכוי לזיכרון טראומתי ראשונים עקב ריב אגרסיבי כזה או אחר. כל שעליכם לעשות הוא לקחת אותו בשעות היותר נוחות, עדיפות לשעות בהם הגג שומם לחלוטין, על מנת לערוך ‘היכרות’ טובה בינו לבין המקום.

כללים חשובים שכדאי להקפיד שאנחנו בגינת כלבים

חשוב לזכור ולהבין שכל אותן גינות כלבים, מטרתם העיקרית היא לעזור ולא לגרוע. לכן, על כולנו כאחד להישמע לכללים המנחים שמאפיינים את הגינות השונות בכדי שנוכל לאפשר לחברינו הכלבים, ביחד איתנו  כמובן, להמשיך ולהנות מאותם מתקנים מבורכים.   בכדי לחדד ובעיקר על מנת להסיר כל ספק מלבכם ומליבנו, לפניכם כל החוקים והקווים המנחים שעל פיהם צריך לנהוג בעת השהות בגינות השונות לכלבים שניתן למצוא בארצנו:

 • הגבלה על מספר הכלבים שבעלים אחד יכול להביא בכל פעם – הסיבה לאיסור זה הגיונית למדיי בטענה שאדם אחד יתקשה עד מאוד ל’השתלט’ על מספר כלבים, קל וחומר במצבים בהם יש דריכות ומתיחות בין הכלבים השוהים בגן.
 • אין כניסה לכלבים חולים או מאובחנים – גם כאן מדובר באיסור הגיוני מאוד שאת ההסבר שלו מיותר לציין. הרי כפי שלא נרצה שהורים חסרי אחריות יביאו את ילדם לגן של ילדינו כאשר אותו ילד חולה שמא הוא ידביק אחרים, כך גם בכל הקשור לגינות כלבים.
 • חל איסור מוחלט על שימוש באמצעים מרסנים בתוך הגן – אז נכון שההיגיון הבריא יעדיף שתמיד נשמור על חברינו הכלבים מרוסנים, אלא שבמקרה הנ”ל מדובר בתופעה רעה ומזיקה. כאשר כלב ש’זוכה’ ללבוש קולר מיוחד או מחסום פה בעת ששאר הכלבים האחרים חופשיים להנאתם, הוא עלול לפתח בעצמו מנגנוני תקיפה אכזריים ש’יתאימו’ לאותם כלים מרסנים. כמו כן, חל איסור מוחלט להגביל את תנועתו ואת חופש המחייה שלו בעת השהייה בגן. 
 • חל איסור מוחלט על השארת כלב ללא השגחה – כלב אשר שוהה בגן, יהיה חייב להיות בפיקוחו של הבעלים שלו ללא יוצא מן הכלל.
 • רף מסוים לגילם של הבעלים – מאחר ואותן גינות כלבים נועדות לכלבים באופן מפתיע, ישנן לא מעט גינות כלבים שדורשות מהבעלים של אותו כלב להיות בגיל מסוים על מנת שהשהות שלהם בגינה לא יהפכו ממספקת לנטל.
 • איסוף פסולת – על בעלי הכלבים כאחד, ללא יוצא מן הכלל, לנקות אחר הצואה של הכלבים שלהם תמיד(!), בטח ובטח כאשר הם שוהים בגינה. אתם ודאי יכולים להבין את הסיבה שעומדת מאחורי הכלל הנ”ל.
 • כיסוי בורות – טרם אתם עוזבים את המקום, הקפידו לערוך סריקה בכדי לזהות בורות שנחפרו על ידי כלבכם שמא הם יהפכו ל’מלכודת’ מסוכנת עבור שאר הנמצאים בגן.
 • המלצה – במידה ובעל החיים שלכם נמצא בתקופת הייחום שלו, השתדלו שלא להביא אותו לגינה על מנת למנוע מריבות עתידיות שסביר להניח יגיעו כך או כך.
 • המלצה – רצוי שלא להגיע עם מזון וחטיפים לכלבים לגינות השונות בטענה שכל זה עלול לשמש כעילה של ממש להתפתחות תגרות וריבים לא רצוניים.
 • המלצה – אם הכלב שלכם ידוע כרכושני בכל הקשור לחפציו האישיים, ההקפידו שלא להגיע ביחד עם צעצוע כזה או אחר לגינה שמא תתפתח מריבה בינו לבין הכלבים האחרים.

כפי שניתן לראות, קיימים לא מעט חוקים וקווים מנחים אשר נועדים להבטיח את הפקת התועלת המקסימלית מבחינת כולנו. אנא ממכם, הקפידו לפעול על פיהם בכדי שנוכל כולנו להמשיך ולהנות מאותן גינות כלבים מבורכות. 

לפניכם רשימת גינות לכלבים שניתן למצוא בארץ נכון להיום. במידה ושכחנו גינה כזו או אחרת, אנו מתנצלים. נשמח אם תשתפו אותנו באלו שנעלמו מעינינו. 

רשימת  גינות לכלבים ברחבי הארץ

להלן רשימת גינות הכלבים בערים מרכזיות:

גינות כלבים באשדוד

גן אלישבע  רובע א’ אשדוד
גן הלוחמים  רובע ב’ אשדוד
גן מאיר יערי  רובע ד’ אשדוד
גן אברהם  רובע ה’ אשדוד
גן לביוב  רובע ו’ אשדוד
גן סייפן  רובע ח’ אשדוד
גן הסתדרות המורים  רובע ט’ אשדוד
גן עתיקות  רובע י’ אשדוד
גן גולדה  רובע י”א אשדוד
גן ספרא רובע י”ב אשדוד
גן אבנר גרעין  רובע י”ג אשדוד
גן מרכזי רובע ט”ו אשדוד
גן דרום רובע ג’  בשלבי עבודה אשדוד
גן שוהם רובע י”ז בתכנון  אשדוד

גינות כלבים בבאר שבע

פארק איינשטיין רחוב איינשטיין באר שבע
פארק הראשונים רחוב ויצמן באר שבע
כיכר קפלן רחוב בזל באר שבע
מתחם כיוונים  רחוב בן גוריון באר שבע
פארק ד’ אליהו שני רחוב יהודה הלוי באר שבע
גן סיאטל רחוב רינגבלום /שדרות רגר באר שבע
פארק יעלים רחוב שי עגנון /בורלא באר שבע
רחבת החיל רחבת החיל באר שבע
שבטה רחבת אופירה/ משעול מוצא באר שבע
רחבת חת”ם סופר   חתם סופר 3 באר שבע
שומרון רחוב שומרון 57 באר שבע
מתנ”ס מרגליות רחוב ההגנה 10 באר שבע
פארק הצנחנים חנוך גיבתון 2 באר שבע
טיילת הרכבת  שדרות צה”ל פינת ערים תאומות באר שבע

גינות כלבים בבת ים

אשכול בר אילן בת ים
דניאל דניאל בת ים
האורגים האורגים פינת צילה בת ים
הי”א מצד כ”ט בנובמבר כ”ט בנובמבר בת ים
הי”א מצד מוכרי הסיגריות מוכרי הסיגריות 6 בת ים
הלנה ראפ ונספי הטרור מוהליבר 16 בת ים
הנ”ד דקר 2 בת ים
הניצחון מצד יאנוש קורצ’ק יאנוש קורצ’אק 7 בת ים
הניצחון מצד כנרת כנרת 6 בת ים
חורשת הנופלים הקוממיות בת ים
ליבורנו ליבורנו פינת כובשי החרמון בת ים
שרת משה שרת 4 בת ים

גינות כלבים בגבעתיים

אהרון כצנלסון 102 – שינקין 41 גבעתיים
הבנים הל”ה 20 גבעתיים
המכתש בורכוב 58 גבעתיים
העלייה השנייה גולומב 33  גבעתיים
מאיר (צור) סמטת צור גבעתיים
חיל האוויר שפירא 4-6 – מצולות ים 11-13 גבעתיים
טבנקין טבנקין 39 גבעתיים
מרים כצנלסון 150 – שינקין 79 גבעתיים
סולד אילת 8 גבעתיים
סירני אנצו סירני 2 גבעתיים
פארק גבעתיים בן צבי – דרך רבין גבעתיים
פטאי פטאי 7-9 גבעתיים

גינות כלבים בהוד השרון

גן עתידים פינת הנשיאים ושזר הוד השרון
פארק ארכיאולוגי  רחוב ששת הימים הוד השרון
פארק ארבע העונות  כניסה מרחוב האגודה הוד השרון
גן האם רחוב בן גוריון הוד השרון

גינות כלבים הרצליה

א.ד. גורדון א.ד. גורדון 35 הרצליה
גן תמיר וינגייט 2 הרצליה
הבנים הבנים 48 הרצליה
המקובלים חורשת המקובלים הרצליה
הרצליה יוסף נבו הרצליה
כצנלסון בורוכוב 49 הרצליה
פינסקר פינסקר פינת עזרא הסופר הרצליה
פארק הרצליה רחוב יוסף נבו הרצליה
גינת כלבים ע”ש גילי שקד ז”ל רחוב אלקלעי פינת דבורה עומר הרצליה

גינות כלבים חולון

הבנים בן גוריון / שייקה דן חולון
העלייה השנייה העלייה השנייה – ליד גן רמז חולון
השומרון השומרון חולון
חורשת היובל משה דיין חולון
חורשת נווה ארזים פרופסור משה שור חולון
מוטה גור מוטה גור חולון
נאות שושנים ישראל גלילי / גאולים חולון
פארק הפילבוקס מצדה 1 חולון
קרית עבודה דוד רמז חולון

גינות כלבים בחיפה

ורדיה ורדיה 12 חיפה
רוממה אורן 31 חיפה
רמת אלמוגי זלמן שניאור 26 חיפה

גינות כלבים בירושלים

ארנונה קורא הדורות 33 ירושלים
גילה המרגלית / הסנונית ירושלים
הגבעה הצרפתית בר כוכבא / החי”ל ירושלים
העצמאות הרב אבידע 7 ירושלים
השבשבות יהודה קרני ירושלים
סאקר שדרות בן צבי 1 ירושלים
סוקולוב סוקולוב 12 ירושלים
סן סימון מעלה זאב 9 ירושלים
פארק אמת המים אלקחי ירושלים
פארק גוננים נהוראי ירושלים
פארק דניה (פישמן) גולומב ירושלים
פארק מקסיקו מקסיקו ירושלים
פארק שמואל תמיר שמואל תמיר כצנלסון ירושלים
פסגת זאב מזרח חנה בבלי ירושלים
רמות זרחי ירושלים
פארק אמת המים רחוב מאיר פישמן ירושלים
גן השחר בית הכרם שד מנחם בגין ירושלים
פארק ליפשיץ נחום ליפשיץ 12 ירושלים
גן סמאטס רחוב סמאטס המושבה הגרמנית ירושלים
פסגת זאב שדרות משה דיין 113 ירושלים
פסגת זאב שדרות משה דיין 66 ירושלים
קוסטה ריקה עיר גנים ריקה מול 33 ירושלים
הר חומה בבלי גן איש ירושלים

גינות כלבים בכפר סבא

אברהם קרן אברהם קרן 19 כפר סבא
אנגל אנגל 39 כפר סבא
דוד זהבי דוד זהבי כפר סבא
הדקל הגליל 12 כפר סבא
המפלס המפלס 12 כפר סבא
התחייה התחייה 17 כפר סבא
חורון חורון פינת המוביל כפר סבא
כלנית כלנית 22 כפר סבא
עמק חרוד עמק חרוד 6 כפר סבא
פארק כפר סבא – האצטדיון ג’ו עמר כפר סבא
פארק כפר סבא – שער וייצמן וייצמן כפר סבא
קדושי קהיר משה סנה 17 כפר סבא
שיבת ציון שיבת ציון 13 כפר סבא

גינות כלבים במודיעין

בפארק רחוב עמק איילון 10 מודיעין
פארק המשפחה עמק זבולון 4 מודיעין
צמוד לתיכון עירוני ג רא”ל מרדכי (מוטה) גור 12 מודיעין
כושר בטבע עמק החולה מול בית מספר 3 מודיעין
בפארק ניסן מול בית מספר 115 מודיעין
 פארק ענבה עמק זבולון 3  מודיעין
מול הסקייט-פארק שד מנחם בגין / שד החשמונאים מודיעין
סמוך לבית הספר למצוינות משעול עוז צמ מודיעין
שדרת המכבים חורשת האקליפטוסים מודיעין
ליד מתקני הספורט צומת יצחק רבין  מודיעין
בפארק יער יתיר 19 מודיעין
גינת כלבים קטנים גדולים  עמק האלה 26 מודיעין

גינות כלבים בנס ציונה

מליבו לנדא פינת בגין נס ציונה
כ”ט בנובמבר המאה ואחד פינת ג.הכורכר נס ציונה
וואלי רח’ עונות השנה נס ציונה
טוסקנה רח’ הדס נס ציונה
עמק השושנים עמק השושנים פינת המעפילים נס ציונה
גרנד וייל פארק גרנד וייל דרום נס ציונה
הגיא רח’ הגיא נס ציונה
ברקת רח’ ברקת נס ציונה
גן נווה רח’ יציאת אירופה נס ציונה
ספורטק רח’ ויצמן נס ציונה

גינות כלבים בנתניה

אגם החורף יצחק מודעי 7 נתניה
אמנון ותמר אדמונית נתניה
גורדון גורדון 60 נתניה
הדקל הדקל נתניה
נאות גולדה גולדה מאיר נתניה
עיר ימים יוסי בנאי נתניה
רותם חרצית נתניה
שבטי ישראל שבטי ישראל 6 נתניה
שרה אהרונסון סמינלסקי פינת בן יהודה נתניה

גינות כלבים בפתח תקווה

בן צבי יצחק בן צבי פתח תקווה
הדר גנים השופר פתח תקווה
הדר המושבות גיסין – חורשת האקליפטוסים פתח תקווה
הדר המושבות רבקה גובר פתח תקווה
יונה בוגלה אסף שמחוני פתח תקווה
כפר גנים משה נקאש פתח תקווה
נוה עוז אלכסנדר זייד פתח תקווה
נחום הלר אחד העם פתח תקווה
פארק יד לבנים משה שרת פתח תקווה
קק”ל קק”ל 37 פתח תקווה
קרית אלון דוד רמז – חורשת ששת הימים פתח תקווה
מרכז העיר גן הנשיא  רח’  חיים כהן פינת בן-יהודה פתח תקווה
אם המושבות  גן הנופלים פתח תקווה

גינות כלבים בראש העין

גינת שבזי שבזי פינת גרטי וקרל קוריי ראש העין
גינת אבן גבירול אבן גבירול  ראש העין
גינת קיבוץ גלויות קיבוץ גלויות ראש העין

גינות כלבים בראשון לציון

גן אחוזת ראשונים  נחשול 26-28 נווה ים ראשון לציון
גן אלתרמן אלתרמן 1 נאות שקמה ראשון לציון
גן ארזים סעדיה ויוסף בשארי 11  ראשון לציון
גן דוד הלוי חיים דוד הלוי 2, שיכוני המזרח ראשון לציון
גן הזיכרון חסידי אומות העולם 1 ראשון לציון
גן החלוצים החלוצים 90, נווה דקלים ראשון לציון
גן הכימיה מעגל השלום 15 ראשון לציון
גן המוסיקה יואל דרובין 40, רמז ראשון לציון
גן המושבה הכרמל 20, מרכז העיר ראשון לציון
גן יונתן (טיילת שפד”ן) רחבעם זאבי נווה חוף, שער הים ראשון לציון
גן מונדריאן ה’ באייר 33, נווה ים ראשון לציון
גן פארק היקפי 6 קרית חתני פרס נובל ראשון לציון
גן פארק חולות צפון 1 מאחורי כפר חיטים 7 קרית גנים ראשון לציון
גן קרית ראשון מול ההרדוף קרית ראשון ראשון לציון
גן רביבים גבעתי 39, רביבים גני ראשון ראשון לציון
גן רפפורט רפפורט 7, קדמת ראשון  ראשון לציון
גן שער המלך דרום שער המלך 4 נווה חוף שער הים ראשון לציון
גן שפרינצק תבור 31 נווה הלל ראשון לציון
פארק המעיין בן גוריון 37 כצנלסון בנות חיל ראשון לציון
פארק חוף הים חניה חלק צפוני חוף הים ראשון לציון
פארק יונה בוגלה יונה בוגלה 19, כלניות ראשון לציון
פארק לכלבים אבי האסירים אבי האסירים 6, גן נחום  ראשון לציון
פארק לכלבים ההסדרות ההסתדרות – גשר המוזיאון ראשון לציון
פארק לכלבים המצילתיים המצילתיים 1, נאות אשלים ראשון לציון
פארק לכלבים יוסף בורג יוסף בורג 7, גני ראשון ראשון לציון
פארק לכלבים תורה ועבודה תורה ועבודה 1, רמת אליהו ראשון לציון
פארק נאות השקמה חיים בר-לב 1, נאות שקמה ראשון לציון

גינות כלבים ברחובות

אחוזות הנשיא כרמל רחובות
גבעת האהבה פנחס בן דוד רחובות
הבנים – נווה יהודה אהרונוביץ 15 רחובות
היובל דרך ירושלים רחובות
חורשת ותיקים קנדלר פינת נח קרומר רחובות
פארק רחובות המדע דניאל כהנמן רחובות
רחובות ההולנדית הר הצופים רחובות
גן אזורי וייצמן רח’ פלדי רח’ פלדי רחובות

גינות כלבים ברמת גן

אברהם משה שרת 30 רמת גן
בראשית דב פרידמן 19 רמת גן
האקליפטוס יהלום 1 רמת גן
הבילויים הבילויים 39 רמת גן
החרוזים חרוזים 12 רמת גן
המלך דוד שד’ הילד 8 רמת גן
העליה שלישית העליה השלישית 10 רמת גן
הפודים הפודים 21 רמת גן
הר הארנבות יבנה 9 רמת גן
הר הבנים מעלה הבנים רמת גן
התותחן העמל 5 רמת גן
ואדי כופר עולי הגרדום פינת התפוצות רמת גן
חורשת אדיס דה פיליפ המאה ואחד 28 רמת גן
חורשת האורנים יצחק רבין 8 רמת גן
יהודה לאן 16 רמת גן
נווה יהושע נווה יהושע 23 רמת גן
עוזיאל בין נידוני קהיר ועוזיאל רמת גן
עמירם הגת 8 רמת גן
פארק מרום נווה חיים לנדאו 6 רמת גן
צדוק אלרואי 41 רמת גן
קורין אבא הלל 66 רמת גן
קרית קריניצי ברוש 8 רמת גן
שאול מעלה הצופים 9 רמת גן
תהילה אצ”ל 9 רמת גן
תל אביב רוקח 100 רמת גן
גינת אלי כהן אצ”ל 35 רמת גן
הפארק הלאומי הפארק הלאומי רמת גן

גינות כלבים ברמת השרון

דוד בן גוריון דוד בן גוריון 142 רמת השרון
הגפן 34 הגפן 34 רמת השרון
הגפן 4 הגפן 4 רמת השרון
הטבק הטבק 13 רמת השרון
המעפילים המעפילים 12 רמת השרון
הנביאים הנביאים 43 רמת השרון
העבודה העבודה 15 רמת השרון
השילוח השילוח 12 רמת השרון
חורשת מוריה מוריה 20 רמת השרון
פארק הנצח הנצח 3 רמת השרון
פארק נווה רעים יגאל אלון 7 רמת השרון
יער הילדים בחורשה שניר רמת השרון

גינות כלבים ברעננה

בית הלל בית הלל רעננה
גנדל גולומב 1 רעננה
היער הקטן ארלוזורוב פינת פרדס משותף רעננה
הנשיאים הנשיאים פינת וייצמן רעננה
הסייפן הסייפן פינת וייצמן רעננה
הפעמונים הפעמונים רעננה
הפרחים הפרחים סמוך לביה”ס תל”י רעננה
יערה יערה 6 רעננה
קרית גנים הערבה 10 רעננה
גינת דובנוב רחוב דובנוב רעננה
ניל”י סוף רחוב נילי לכיוון דרום רעננה
הארז האלה רחוב הארז האלה רעננה

גינות כלבים בתל אביב

אדירים אדירים 24 תל אביב
אלכסנדר 19 אלכסנדר פן 19 תל אביב
אלפרד ביר אליהו חכים 7 תל אביב
אשכנזי אשכנזי 33 תל אביב
בילטמור בילטמור 12 תל אביב
בית הבילויים מרדכי בנטוב 3 תל אביב
בית יד לבנים פנקס 63 תל אביב
בני אפרים / שטרית בני אפרים / בכור שלום שטרית תל אביב
בני דן בני דן 37 תל אביב
ברנט ברנט 2 תל אביב
גימפל יחזקאל 3 תל אביב
גשר בר יהודה אבן גבירול 213 תל אביב
דגלאס תשרי 40 תל אביב
דובנוב דובנוב 24 תל אביב
דרויאנוב אליפלט 5 תל אביב
דרזנר יחיאל דב דרזנר 5 תל אביב
הגולן גולי אריתריאה 5 תל אביב
ההשכלה שדרות ההשכלה 18 תל אביב
הכובשים כרם התימנים 2 תל אביב
הכובשים 78 הכובשים 78 תל אביב
המייסדים אורי צבי גרינברג 25 תל אביב
העיר הדסה 3 תל אביב
העצמאות הירקון 228 תל אביב
הר ציון שדרות הר ציון 107 תל אביב
השרון החשמל 8 תל אביב
התיבונים התיבונים 42 תל אביב
וייץ הרב גליקסברג / לאה גולדברג תל אביב
וילנסקי משה וילנסקי 16 תל אביב
וינר מנדלשטם 11 תל אביב
חורשת אבוקה אבוקה 5 תל אביב
חורשת אברהם בויאר אברהם בויאר 5 תל אביב
חורשת אלברט קיוסו אלברט קיוסו 11 תל אביב
חורשת בית אל בית אל 30 תל אביב
חורשת בני יהודה תדהר 46 תל אביב
חורשת הורודצקי משה דיין 117 תל אביב
חורשת נהרדעא סוטין 22 תל אביב
חורשת עולי הגרדום עולי הגרדום 25 תל אביב
חורשת פרנקפורט קהילת ורשה 75 תל אביב
חורשת רבנו ירוחם רבנו ירוחם 7 תל אביב
חורשת רומנו רומנו 1 תל אביב
חורשת רפידים רפידים 22 תל אביב
חורשת שטיינמן אליעזר שטיינמן 11 תל אביב
חיים מבורך מגדל שרשן 14 תל אביב
חניון שוק גבעת עליה דוד וולפסון 48 תל אביב
טאגור טאגור 30 תל אביב
טבריה טבריה 1 תל אביב
יגאל אלון פינת ערבי נחל יגאל אלון 165 תל אביב
כוכב הצפון מאוריציו ויטלה 9 תל אביב
כוכב הצפון אבא קובנר 18 תל אביב
כיכר המדינה – עקיבא אריה ה’ באייר / אריה עקיבא תל אביב
לבנדה לבנדה / עין הקורא תל אביב
לה גווארדיה לה גווארדיה 59 תל אביב
מאיר המלך ג’ורג’ 35 תל אביב
מוריץ דניאל מוריץ דניאל 32 תל אביב
מייזל זלמן מייזל זלמן 1 תל אביב
מנחם ארבר 14 מנחם ארבר 14 תל אביב
מעפילי אגוז מעפילי אגוז 73 תל אביב
מרדכי מאיר מרדכי מאיר 4 תל אביב
מרק שגאל מרק שגאל 1 תל אביב
משה דיין משה דיין 62 תל אביב
סעדיה שושני רמות נפתלי 13 תל אביב
פארק אופטושו רינגלבלום 20 תל אביב
פארק החורשות עופר כהן 16 תל אביב
פארק וולפסון השלום 120 תל אביב
פארק מודעי הפרסה 19 תל אביב
פארק מנחם בגין בירנית תל אביב
פארק צמרת קריאל גרדוש תל אביב
פארק ראול וולנברג הגולן 132 תל אביב
פוליטי הרב אשי 14 תל אביב
פייבל ליסין 25 תל אביב
פיקוס 28 פיקוס 28 תל אביב
קהילת קייב קהילת קייב 1 תל אביב
קהילת ריגה קהילת ריגה / מבצע קדש תל אביב
קוממיות קוממיות 26 תל אביב
קרית ספר יהודה הלוי 84 תל אביב
קרן קיימת – משמר הגבול משמר הגבול 3 תל אביב
ראש הכפר מנחם וטוביה מדמון 1 תל אביב
ראש ציפור קוסובסקי – מפגש הנחלים הירקון  תל אביב
רדינג רדינג 39 תל אביב
ריקליס פליטי הספר 19 תל אביב
רפידים-צפון תל ברוך 13 תל אביב
שפע טל שפע טל 2 תל אביב
תוצרת הארץ תוצרת הארץ 11 תל אביב

 

Posted on

מתכונים לאוכל בתי לכלבים טעימים במיוחד שכל בעל כלב חייב להכיר

אוכל בריא וטרי כלבים

אוכל איכותי לכלבים היא תוצר של בחירה מושכלת של הבעלים להבטיח תזונה מגוונת שיכול  להתבסס על אוכל לכלבים מסחרי יבש/רטוב מאחת החברה המובילות תוך מתן תשומת לב לרכיבים התזונתיים וקפדה על השלב ומצבו הרפואי של הכלב למזון ביחד עם הכנה של אוכל בתי המבטיח גיוון נוסף לכלב.

כאן תוכלו למצוא מתכונים בריאים, מזינים ומגוונים לחיית המחמד המקסימה שלכם. במאמר שהכנו במיוחד עבורכם, נשתף אתכם ב-5 מתכונים לכלבים שלא ישאירו אתכם ואת הכלב המתוק שלכם אדישים ולו לרגע.

כמו כן, חשוב להבין ולזכור שכל כלב מתאפיין ברגישויות ובסלידות האישיות שלו לנוכח מאכל כזה או אחר, ולכן כל אותם מתכונים לכלבים שנמצאים לפניכם הם הרלוונטיים ביותר מתוך אלפי המתכונים בהם נתקלנו. כמו כן, הקפידו לשים לב (בטח ובטח בפעמים הראשונות) לאילו מאכלים חברכם ההולך על ארבע מגיב טוב יותר ולאילו פחות. בדיוק כמו אצל בני אדם, גם כך אצל כלבים – לכל כלב וכלב הרגישויות והאלרגיות שלו, בנוסף לטעמו האישי המיוחד שלו.

‘ארוחה לשניים’ – ירקות וסלמון \ רוקי קאנאקה

במידה ובריאותכם ובריאות הכלב שלכם נמצאת אצלכם בעדיפות עליונה, המתכון הבא נכתב במיוחד עבורכם. כמו כן, תהליך ההכנה של המתכון הנ”ל הוא בסיסי ופשוט למדיי כך שאין כל צורך בידע קולינרי עודף כזה או אחר.הבריאות שלכם ושל כלבכם היא אולי החשובה ביותר, אבל זמן האיכות שלכם חשוב לא פחות – ארוחה שכזו עלולה לגשר על כל אותם פערים לא רצוניים שנוצרו מהבחינה הזאת.

מרכיבים:
 • 2 מנות של סלמון
 • 2 כפות של שמן זית
 • ראש ברוקולי אחד
 • דלעת אחת
 • 3 תפוחי אדמה
 • 2 גזרים
הוראות הכנה:

בראש ובראשונה עלינו להפוך את חומרי הגלם שלפנינו לברי הכנה כשלשם כך עלינו לחתוך את גזעו של הברוקולי, לקלף את הגזר ולחתוך את הדלעת בצורת קוביות קטנות לאכילה. לאחר מכן, נדרש לערבב את הכל ביחד ולהכניס לתנור. את שאריות הקליפה שנותרו מקילוף הגזר ניתן לשמור בצד ולפנק בהם את הכלב שלכם. 

בשלב הבא עלינו לקחת את תפוחי האדמה ולשפוך מעט שמן עליהם כך שהם יהיו מוכנים לאפייה או לטיגון (תלוי בכם ובטעמכם האישי כמובן). לאחר שסיימנו להכין את תפוחי האדמה, נוכל להתפנות להכנה של הסלמון שכוללת טיגון במעט שמן (כפית אחת בלבד) כשהצד עם העור פונה כלפי מטה לתחתית המחבט. כעבור כדקה של טיגון על עוצמה בינונית, עלינו להפוך את הסלמון על מנת שנוכל לפשוט את עורו. המשיכו כך עוד כדקה בערך וכבו את הגז.

לאחר שסיימתם, קחו את הכל וערבבו ביחד לצלחת אחת. לאחר שהאוכל התקרר מעט, הגישו לכלבכם את האוכל ותהנו מתחושת הסיפוק המספקת שלו ושלכם.   כפי שכבר ציינו קודם לכן, תהליך ההכנה פשוט וקצר ואין צורך במצרכים מיוחדים למדיי ולכן – פשוט עשו זאת!

מתכונים לכלבים – ‘ארוחה פשוטה וטעימה’ \ קונגואה

 כפי שוודאי יכולתם להבין – במקרה הנ”ל השם אומר הכל. מדובר בארוחה פשוטה וטעימה למדיי שמורכבת בעיקר מאורז, עוף וירקות שאין צורך באף מוצר יוניקי כזה או אחר. כמו כן, מדובר בארוחה שניתן להקפיא ובכך ניתן להנות ממנה לטווח הארוך ללא כל צורך בהכנות חוזרות ונשנות.

מרכיבים:
 • כף אחת של שמן זית
 • כוס וחצי של אורז
 • חצי כוס אפונה
 • 3 ק”ג של עוף הודו
 • 2 גזרים מגורדים
 • 3 כוסות של תרד בייבי קצוץ
 • קישוא אחד מגורד
הוראות הכנה:

יש להתחיל את ההכנה עם בישול האורז על פי ההנחיות המוכרות והסטנדרטיות להכנת אורז. לאחר מכן יש לעבור לחימום שמן הזית בסיר גדול על הכיריים או בעזרת תנור אפייה על חום בינוני למדיי. יש להוסיף את העוף עד לקבלת צבע שחום (בערך כ-4 דקות).

ברגע שהעוף יגיע למצב הרצוי, נוכל להוסיף את התרד עד שנבחין בו מתחיל להתפורר. בנוסף לתרד, יש להכניס את שאר המרכיבים (גזר, קישוא, אפונה ואורז) על מנת ליצור תערובת אחת גדולה וטעימה.

גם כאן, יש באפשרותנו להקפיא את האוכל ובכך לאפשר לחברינו ההולך על ארבע להנות מארוחה טעימה ומזינה בכל ימות השבוע ללא כל תלות בזמן היקר והמועט שלנו.

מתכונים לכלבים – ‘ארוחה בשרית’ – בשר בקר וירקות \ קונגואה 

המתכון אולי האהוב עלינו ביותר (בעיקר בשל העובדה שהוא סופר טעים וסופר מזין), מתאפיין בעיקר בהכנה איטית ובטוחה, אך שלא תטעו – גם התוצאה עצמה בטוחה ללא עוררין. ארוחה טובה ומושקעת שכזו היא ללא ספק המלצה אישית מאיתנו אליכם ולכלבים האהובים שלכם.

מרכיבים:
 • 15 גרם שעועית שטופה
 • חצי כוס אפונה
 • כוס וחצי של גזרים קצוצים
 • כוס וחצי של אורז חום
 • כוס וחצי של דלעת קצוצה
 • 5 ק”ג בשר
הוראות הכנה:

ראשית עלינו להכניס את כל המרכיבים לתוך סיר בישול איטי ולהוסיף לתוכו 4 כוסות מים. בשלב הבא נדרש לכסות את הסיר ולאפשר למרכיבים להתבשל (כשעתיים וחצי של בישול איטי) כשבנוסף חשוב לשים לב לערבב כל כמה דק לפי מידת הצורך כמובן.

עם חלוף הזמן שציינו קודם לכן, יהיה עלינו לפתוח את הסיר ולחוש את כלל המרכיבים שהם אכן התבשלו כפי שרצינו. במידה והם כן, כל שנשאר עלינו לעשות הוא לשפוך את כל התערובת לצלחת ולהנות מארוחה סופר טעימה ומזינה לחברינו הטוב ביותר.

מתכונים לכלבים – ‘עוף וירקות – אפייה איטית’ 

הגענו למתכון אולי המיוחד ביותר שניתן למצוא ברשימה שלנו – המתכון שתוכלו להנות ממנו יחדיו, אתם והכלבים המתוקים שלכם. כפי שציינו בכותרת, המתכון נכתב על ידי בלוג העוסק באיכות חיים גבוהה – מה שרק מחזק את דעתנו על עד כמה הוא מיוחד.

גם במקרה זה מדובר בהכנה איטית וארוכה כשהמרכיב הדומיננטי שנוסף לארוחה שלנו הפעם הינו תפוחים, מרכיב שלמעשה מבטיח יציאות חלקות ומערכת עיכול בריאה למדיי. אז בלי יותר מדיי הקדמות מיותרות, בוא נמשיך למטרה שלשמה התכנסנו כאן.

מרכיבים:
 • 3 ק”ג של עוף ללא עור ועצמות (מומלץ לא להשתמש בחזה)
 • 2 גרם שעועית ירוקה קפואה
 • 2 תפוחים ללא גרעינים
 • 2 גרם של אפונה קפואה
 • בטטה אחת חתוכים לקוביות
 • 2 גזרים פרוסים
 • קופסת שימורים אחת של שעועית שטופה
 • 2 כפות שמן זית
הוראות הכנה:

ראשית עלינו להכניס את העוף לסיר ולהוסיף מים עד לכדי מצב בו העוף יהיה מכוסה כולו. מיד לאחר מכן נדרש להוסיף לתוכו את רוב המרכיבים הנוספים (גזר, תפוחי אדמה, שעועית ירוקה, שעועית ותפוחים) לפי הכמויות שציינו קודם לכן.

יש לבשל את הכל ביחד על אשר נמוכה בערך כ-9 שעות ולאחר מכן להוסיף את האפונה הקפואה לעוד בערך חצי שעה כשבסיומה יש לשפוך את כל הנוזלים שנותרו מהבישול לחלוטין. לאחר שעשינו זאת נוכל להוסיף את השמן זית ולערבב עד לכדי יצירת תערובת אחת אחידה.

גם כאן ניתן להקפיא את הארוחה ולהפשיר אותו בכל פעם שתרצו לפנק את החבר ההולך על ארבע שחכם – אין בכלל ספק שזה מגיע לו!

‘עוף וירקות – אפייה איטית’

מתכונים לכלבים – ‘הודו ומחית ירקות’ \ Skinny Ms

בדומה למתכון הקודם, גם המתכון הנ”ל מתוך בלוג העוסק בבריאות, בעיקר לאנשים שאכפת להם מאיכות החיים של חיית המחמד שלהם. חשוב להבין שבאופן כללי הרעיון שעומד מאחורי המתכון המדובר עוסק בעיקר בשילוב בין חלבון (עוף הודו) למחית ירקות טבעית שלמעשה יוצרת ארוחה טבעית ב-100%.

בנוסף לערכים התזונתיים שיוענקו לכלב שלכם בארוחה שכזו, חשוב להבין ולזכור שכל שינוי כזה או אחר באחד ממרכיבי המזון של הכלב שלכם עלול להשליך באופן ישיר על תפקודו הבריאותי ואף על מראהו החיצוני. כפי שכבר אמרנו והסברנו קודם לכן – הקפידו לבדוק איך כלבכם מגיב לכל שינוי שכזה על מנת למנוע כל סיכוי לצרות ובעיות בעתיד.

מרכיבים:
 • 2 ק”ג של עוף הודו
 • 2 כפות של שמן זית
 • 2 כפות כבד עוף (עדיפות לקצוץ)
 • כוס אחת של כרובית קצוצה
 • חצי קישוא חתוך
 • 2 גזרים בינוניים קצוצים
 • כוס אחת של ברוקולי קצוץ
 • סיר חימום כפול
הוראות הכנה:

בראש ובראשונה עלינו לקחת את הסיר ולהוסיף לתוכו חצי כוס מים. לאחר מכן יש להכניס את הגזר ולחכות עד לרתיחה מלאה (בערך כ-10 דק’) תוך שאנחנו מוסיפים את ההודו ואת הכבד למחבת גדולה, בה נבשל אותם על אש בינונית עד שנקבל צבע שחום של העוף. לאחר מכן יש לסנן את כל השומן ולמעשה להפריד אותו ממרכיבי הארוחה עצמם.

בשלב הבא נדרש להוסיף את הברוקולי, את הכרובית ואת הקישוא ולהמשיך בבישול עד שנגיע לתחושה רכה אשר תעיד על כך שהירקות מוכנים (בערך כ-7 דק’). לאחר הבישול של הירקות, יש לקצוץ אותם באופן דק ויסודי כשההמלצה האישית שלנו היא להשתמש במעבד מזון לשם כך.

לאחר שסיימנו עם שלב הקיצוץ, עלינו להוסיף את הירקות הקצוצים לתערובת ההודו והכבד ולמעשה ליצור תערובת חדשה. לתערובת שהתקבלה מוסיפים את שתי הכפות השמן ומערבבים עד לכדי יצירת תערובת אחת אחידה. גם הפעם, כפי שוודאי יכולתם לנחש, ניתן להקפיא את התערובת ולחמם כמות קטנה ממנה בכל פעם במידת הצורך.

עוד מאמר שלנו הגיע לסיומו – מקווים כרגיל שהצלחנו לחדש לכם דבר מה על מתכונים לכלבים ובכלל על כל מה שקשור בגידול חיות מחמד. נשמח לשמוע ולקבל ממכם פידבקים על איך הייתה החווייה האישית שלכם ושל חברכם ההולך על ארבע.

בתיאבון!!!