משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

חיסון כלבת לחתולים: האם חייבים לעשות אותו והאם כדאי?

חיסון לחתולים

תוכן הכתבה

כל מי שמגדל חתול מכיר בדרך כלל את חיסוני החובה לחתולים. בפרט את החיסון המרובע (ואם אתם עדיין לא מכירים אז לחלוטין הגיע הזמן). נראה שככל שזה נוגע לנושא של חיסון כלבת לחתולים יש הרבה מאד בלבול ודיסאינפורמציה. 

מצד אחד מדובר על מחלה מסוכנת לכל היונקים (כן, גם לנו בני האדם). מצד שני נראה שאף אחד לא ממש מדבר על הצורך בחיסון שיגן מפניה ככל שמדובר בחתולים (זאת בניגוד לכלבים כמובן). אז האם מדובר על חיסון חובה לחתולים, האם מותר וכדאי לעשות אותו? כיצד תדעו איך להחליט במקרה שלכם? הנה כל המידע החשוב בנושא שיעשה לכם קצת סדר בבלאגן. 

מהי מחלת הכלבת?

מחלת הכלבת היא מחלה נגיפית קטלנית התוקפת את מערכת העצבים אצל יונקים. הגורם למחלה הוא נגיף המועבר במגע ישיר מיונק אחד למשנהו. דרכי ההדבקה הנפוצות ביותר הן נשיכה וליקוק. מה שמיוחד בנגיף שגורם לכלבת ששונה באופן מהותי מנגיפים אחרים זו העובדה כי הוא לא נעשה אלים פחות עם הזמן. טווח הפונדקאים שלו הוא רחב ביותר. הוא עלול לפגוע פחות או יותר בכל היונקים על פני כדור הארץ. 

לאחר ההדבקה למחלה יש מהלך ברור שכולל שלבים שונים. לרבות תגובות סוערות, תוקפנות קשה כלפי הסביבה, פאזה של רגיעה וסוג של דיכאון ואפילו שיתוק ובסופו של דבר מוות. מחלת הכלבת היא מחלה קשה שאין לה מרפא. בהיסטוריה המתועדת ישנם מספר מקרים בודדים בלבד של חולים ששרדו אותה. 

על חיסון הכלבת

כאמור – במחלת הכלבת לא ניתן לטפל זמן מה לאחר ההדבקה. כן ניתן למנוע אותה מראש ולמזער את הנזקים שלה מייד לאחר ההדבקה. החיסון הראשון לכלבת הומצא בשנת 1880 על ידי לואי פסטר (כן כן, הבחור מהחלב). מאז ועד היום עבר מן הסתם לא מעט שכלולים ושדרוגים. החיסון הנפוץ ביותר כיום היא החיסון התקופתי שנותנים לכלבים מגיל מספר חודשים ומחדשים מדי שנה. כמו כן ישנו חיסון ייחודי שאפשר לתת ממש לאחר החשד להדבקה ואם נותנים אותו בזמן הוא יכול לעזור. חיסוני הכלבת הם חיסונים בטוחים, יעילים ולא יקרים כלל. השימוש בהם הוא שימוש נרחב כשתופעות לוואי חריגות (מעבר לעלייה קלה וזמנית בחום הגוף או גירוי באזור החיסון) הן נדירות למדי. 

האם יש לחסן חתולים בחיסון כלבת?

כדי לענות על השאלה הזו צריך לבחון אותה משני היבטים:

  • לשון החוק: החוק הישראלי (בדומה לחוק במדינות מערביות אחרות רבות) אומר שאין כל חובה לחסן חתולים בחיסון כלבת. הסיבה לכך היא שמחלת הכלבת אצל חתולים היא נדירה למדי. אין הרבה מקרים מתועדים בישראל ובעולם בכלל. 
  • ההיגיון הבריא: לצד החוק חשוב מאד להבין כי כמו הרבה יונקים אחרים (למשל כלבים, סוסים, פרות, עטלפים ובני אדם) גם חתולים עשויים להידבק בכלבת ויכולים להדביק גם חתולים ויונקים אחרים. במובן הזה צריך לזכור כי על אף שהסטטיסטיקה מראה שזה עניין נדיר למדי. מחלת הכלבת היא אכן מסוכנת גם לחתולים. 

אז מה כדאי לעשות? 

ובכן – חשוב שכל מי שמגדל חתול יעשה את השיקולים שלו באופן עצמאי וינסה להבין אם אכן כדאי או לא כדאי לחסן בחיסון נגד כלבת. 

כשמדובר בחתולים שמבלים אך ורק בבית ולא באים במגע עם בעלי חיים אחרים, הסיכון להדבקה הוא פחות או יותר אפסי ואפשר לוותר על זה. לעומת זאת – במקרה של חתולים שמרבים לצאת מהבית ובפרט אלו שמבלים חלקים ארוכים מהיום בבילוי בחצר ובאים במגע עם חתולים וכלבים אחרים – שווה בהחלט לשקול את האפשרות ולהתייעץ עם הוטרינר. 

האם חיסון כלבת לחתולים בטוח ?

שוב – מדובר על חיסון בטוח, יעיל למדי ולא יקר בכלל. כך שבכל מקרה אם נרצה להיות בצד הבטוח אז עדיף לחסן. אצל חתולים ניתן לחסן לראשונה בחיסון נגד כלבת בגיל 3-4 חודשים. בניגוד לכלבים שזקוקים לחידוש של החיסון מדי שנה. אצל חתולים יש לחזור על החיסון פעם בשנתיים בלבד. 

בשורה התחתונה – מומלץ להתייעץ עם המרפאה הוטרינרית שלכם. אין סכנה או באופן כללי חסרונות בחיסון החתולים שלנו בחיסון נגד כלבת, על אף שאין חובה חוקית לכך. 

באתר של גג לחיות תמצאו את כל הציוד הנדרש לחתולים וכמובן מזון לחתולים איכותי מהמותגים המובילים. מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל שאלה וצות המומחים שלנו ישמח לתת מענה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

דילוג לתוכן