משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

תסמינים, אבחון וטיפול: הכל על תסמונת קושינג אצל כלבים

תסמונת קושינג אצל כלבים

תוכן הכתבה

זה אף פעם לא נעים לראות את הכלב האהוב שלנו סובל. בדיוק בגלל זה כל מי שמגדל כלב חייב להכיר את המחלות הנפוצות בהן כלבים עשויים לחלות. למרבה הצער אחת הבעיות הפחות מוכרות אצל כלבים היא תסמונת קושינג. 

אנו רוצים לדבר קצת יותר בהרחבה על התסמונת ונאמר כבר עכשיו שחלק מהותי בהחלמה הוא התאמה של התזונה. כאן תוכלו למצוא אוכל רפואי איכותי בהמלצת הוטרינר שלכם. נשמח גם לעזור בהתאמה לאחר הביקור גם עם אבחנות אחרות, אתם מוזמנים להתייעץ איתנו תמיד. בואו נתחיל. 

מהי תסמונת קושינג אצל כלבים?

תסמונת קושינג אצל כלבים היא מחלה קשה ומסכנת חיים שמתרחשת כאשר בלוטות יותר הכליה מפרישות יותר מדי קורטיזול. קורטיזול בכמות מוגברת מסכן חיים בכמה אופנים, החל מנזק לכליות וכלה בסוכרת. 

מחלקת קושינג אצל כלבים נגרמת לרוב מגידול ממאיר או שפירי בבלוטת יותרת המוח, בלוטה קטנה ומזערית בבסיס המוח. במקרים נדירים הסיבה היא גידול בבלוטת הכליה הממוקמת בראשית הכליות. כמו כן ישנה סוג של תסמונת קושינג שנגרמת עקב שימוש מופרז בסטרואידים, למשל עבור כלבים שעברו תאונה או פציעה כלשהי. 

תסמינים לתסמונת קושינג אצל כלבים

התסמינים הם רבים ובעוד חלק מהכלבים החולים יחוו רק אחד מהם, מרבית הכלבים יחוו כמה במקביל, במקרים קיצוניים יותר גם את כולם. התסמינים האפשריים הם:

  • תאבון מוגבר
  • צמא מוגבר ושתייה מרובה של מים
  • העור נעשה דק יותר
  •  נשירת שיער
  • מתן שתן תכוף
  • חולשה בשרירים
  • בטן נפוחה ומראה נפוח באופן כללי
  • התנשמות כבידה
  • עייפות וטשטוש

אם ראיתם את הכלב שלכם סובל מאחד או יותר מהתסמינים הללו גשו באופן מיידי לבדיקה ורטינרית. זכרו כי תסמונת קושינג היא מסכנת חיים. 

כיצד מאבחנים את התסמונת?

התהליך מתחיל לרוב באבחון חיצוני שטחי ובחינה של התסמינים שהכלב מראה. מכאן והלאה ישנה סדרת בדיקות אפשרית וכל וטרינר עשוי לגשת לזה באופן שונה. בדיקות אפשריות בין היתר הן בדיקות דם, תרבית שתן וכו׳. במקרים מסוימים לוקחים גם דגימה של יותרת הכליה. אם כי תפקוד חריג עשוי להצביע גם על מחלות אחרות. בדיקת אולטרסאונד בהחלט יכולה לתת תמונת מצב טובה. אם כי הבדיקה היעילה ביותר לאבחון מדויק של תסמונת קושינג היא בדיקת MRI. לעיתים יש צורך לבצע אותה כדי לקבל תשובה מדויקת. כמובן שבהרבה מקרים מצליחים לאבחן עוד לפני ואין בכך צורך. 

כיצד מטפלים בתסמונת קושינג אצל כלבים?

הטיפול בתסמונת תלוי בעיקר במקור שלה וכולל בעיקרו טיפול תרופתי. הדרך היחידה לרפא תסמונת קושינג היא בעקבות ניתוח להסרת הגידול שגורם לה. אך בגלל המיקום והגודל של הגידולים זה עניין שהוא לא תמיד אפשרי ויש צורך להשתמש בתרופות להמשך החיים.

כשמדובר על קושינג בעקבות גידול בבלוטת יותרת המוח זהו לרוב הטיפול המסובך ביותר. כולל שימוש בשתי תרופות עיקריות – טרילוסטן ומיטוטיין. 

קושינג של בלוטת יותרת הכליה מחייבת לרוב התערבות ניתוחית משמעותית להסרת הגידול או לפחות חלק ממנו. אם מצליחים להסיר את הגידול במלואו (או לכל הפחות את הרוב המכריע ממנו) והוא איננו ממאיר, יש סיכוי טוב לחזרה לבריאות מלאה של הכלב. 

כשמדובר על קושינג כתוצאה משימוש בסטרואידים יש צורך במעקב קבוע, הפסקה הדרגתית של הסטרואידים והמשך טיפול על פי הוראות הוטרינר. 

האם המחלה גורמת לסבל אצל הכלבים שלנו?

אם מגלים אותה בזמן אפשר לנהל אותה בצורה טובה, כך שהמחלות לא יתפרצו ושהכלבים לא יסבלו. יש כלבים שחיים לצדה שנים ארוכות. יחד עם זאת חשוב לזכור שהטיפול כולל בעיקרו שימוש בתרופות. מינון יתר עשוי להיות מסוכן ולכן זה מצריך מעקב במרפאה הוטרינרית ולקיחת דגימות דם על בסיס קבוע. 

לבסוף חשוב מאד לזכור שחלק עיקרי וחשוב בהתמודדות עם כל מחלה שהיא הוא הקפדה על תזונה מלאה ונכונה. במקרים של תסמונת קושינג אצל כלבים ומחלות אחרות, יש צורך לרוב להתאים את התזונה. כך שתתמוך בבריאות הכלבים ובטיפול התרופתי שניתן. 

כאן באתר תוכלו למצוא ציוד לכלבים ומגוון מוצרי מזון רפואי לכלבים. תוכלו להתייעץ איתנו לאחר ההוראות וההמלצות שקיבלתם מהוטרינר המטפל. נכון, זו לא מחלה נעימה, אך עם ניהול נכון שלה אפשר לחיות מלאים וטובים לצדה. רק בריאות! 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

דילוג לתוכן