משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

יש או אין פרטנר? האם כלבים וחתולים יכולים להסתדר?

כלבים וחתולים

תוכן הכתבה

זה לא במקרה שהמושג ״רבים כמו כלב וחתול״ הפך לביטוי השגור ביותר לתיאור של שני אנשים שפשוט לא מצליחים להסתדר. היחסים המאתגרים בין שתי חיות המחמד הנפוצות האלה ידועים כסבוכים למדי ולא נדיר בכלל להיתקל במפגשים טעוני אגרסיות ומלאי נביחות וציפורניים שלופות. 

אך האם זוהי גזרת גורל? האם התגובה העוינת היא תגובה טבעית ובלתי נמנעת בכל מצב? ואיך ניתן לגרום לחתולים ולכלבים שלנו לחיות בשלום זה לצד זה?

על כל השאלות החשובות האלו ננסה לענות ממש עכשיו ונזכיר שאתם מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ והכוונה בנושא הזה ובנושאים נוספים בכל זמן!

קשת היחסים בין כלבים לחתולים

נהוג לחשוב שכלבים וחתולים יריבו תמיד בכל סיטואציה שהיא. אך האמת היא שההתנהגות שיפגינו החברים על ארבע במפגש היא משתנה. ישנו ספקטרום רחב ביותר של התנהגויות אפשרויות. כך, אפשר לראות מחד סימנים של אגרסיה, פחד ודומיננטיות במפגשים. אבל גם של חברות, סקרנות וקרבה, כשברוב המקרים זה יהיה שילוב כלשהו של הדברים באמצע. 

לכלבים יש אינסטינקט טבעי לרדוף אחר בעלי חיים קטנים מהם שגם נוטים לברוח. אצל חתולים האינסטינקט הטבעי הוא דווקא הבריחה, כך שמרדפים הם הרבה פעמים חלק מהעניין. כמו כן לא נדיר להיתקל בחתולים לוחמניים יותר שמגיבים בחשיפת שיניים, הקשתה של הגב בצורה מאיימת. אפילו מתקפה פיזית של שריטות ונשיכות כלפי הכלבים המאיימים.

עם זאת, השאלה החשובה ביותר היא האם יוכל לגור זאב עם כבש (ובמקרה הזה כלב עם חתול)? בואו ננסה לענות עליה. 

האם חיים משותפים של כלבים וחתולים הם אפשריים ואיך?

אז קודם כל בואו נענה על השאלה הבסיסית – כן, כלבים וחתולים יכולים לחיות יחד. וכן, זה אפשרי גם בגילאים מאוחרים. בסופו של דבר הכל עניין של אילוף ושל הרגלים. בגלל שמדובר על חיות חכמות למדי וגם כאלה שיודעות להקשיב לבעלים שלהן, זה בהחלט אפשרי.

הנה כמה טיפים איך תוכלו לעשות זאת:

  • מפגשים מפוקחים: לפחות בפעמים הראשונות עד השלמת תהליך ההסתגלות. חשוב שהמפגשים יהיו בהשגחה מלאה תמיד כדי למנוע חלילה קרבות שיסכנו את בעלי החיים. 
  • נטרול אינסטינקט הרדיפה של הכלב: זה לא קל לנטרל אינסטינקטים, אבל זה אפשרי. אם תצליחו לעודד את הכלב שלא לרדוף אחרי חתולים דרך חיזוק חיובי. זה יפחית את הפחד של החתול ויקדם במידה רבה את המטרה לחיים משותפים. 
  • לפני המפגש בצעו החלפת ריחות: חוש הריח אצל כלבים וחתולים הוא חוש עיקרי ודרך תקשורת מרכזית. לפני המפגש מומלץ בחום להחליף בין השמיכות עליהן ישנו בעלי החיים ולתת להם להריח אחד את השני. בהרבה מקרים זה עוזר להם להסתגל ברגע האמת ומוריד את הפחד מצד החתול ואת האגרסיביות מצד הכלב. 
  • נסו הפרדה פיזית אך לא ויזואלית: הרבה כלבים יוצאים מדעתם כשהם רואים חתול לראשונה ולפעמים קשה אפילו להשלים את החשיפה הראשונית. נסו להפריד בין השניים באמצעות חוצץ שמאפשר להם עדיין לראות אחד את השני. באופן הזה אין סכנה לקרב והשניים יכולים להתרגל אחד לנוכחות השני בצורה סטרילית. 
  • סייף זון לחתול: צריך לזכור שעבור הכלב הסיטואציה עשויה להיות מרגשת ולעורר את אינסטינקט הציד, אך אצל החתול מדובר על חוויה שהיא הרבה פעמים מפחידה. חשוב לוודא שיש לחתול מקום בטוח ושקט לברוח אליו אם הסיטואציה קשה לו מדי. 
  • התמדה, סבלנות ותהליך הדרגתי: זכרו – ההסתגלות לחיים משותפים זה בדרך כלל לא משהו שקורה ביום. זה עלול להיות קשה ומורכב ולעתים גם מתסכל. אם אתם שואפים שזה יצליח עליכם להתמיד במפגשים, לגלות סבלנות לקשיים שעולים בדרך ובעיקר לא לוותר. מי שלא יתייאש יצליח בסופו של דבר בחיבור וזה לחלוטין אפשרי. 

פעילות משותפות של הכלב והחתול 

משחקים משותפים 

מומלץ לשחק עם הכלב והחתול בצעצועים לכלבים או צעצועים לחתולים. מה שיעזור להם להתרגל אחד לשני ובהמשך הם יתרגלו לשחק אחד עם השני ללא נוכחותך.  

יותר נחמד לאכול בשניים? 

כדאי לדאוג לארוחות משותפות של הכלבים והחתולים. להרגיל אותם לזמנים קבועים של ארוחות, מה שבטוח יותר נחמד לאכול בשניים. לדאוג לכל אחד מהם לקערת אוכל ומים משלו, אין לנו כוונה ליצור יריבות וחשוב לדאוג לבריאות של כל אחד מהם. חשוב להתאים להם אוכל לכלבים וכן אוכל לחתולים, לפי גיל, משקל ועוד. 

כלב וחתול אוכלים יחד
כלב וחתול אוכלים יחד

צריכים עזרה? דברו איתנו!

זקוקים לטיפים נוספים ועוד הכוונה? צוות המומחים שלנו שמח לעמוד לרשותכם תמיד עם מידע נוסף בנושא ובכל נושא אחר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

גרייהאונד

גרייהאונד (Greyhound)

התעמקו בעולמו המרתק של הגרייהאונד, גזע הידוע במהירותו, זריזותו ותכונותיו הפיזיות הייחודיות. בלוג זה מספק מבט מעמיק על מאפייני הגזע, הטיפול, האימון והבעיות הבריאותיות של הגזע.

קראו עוד »
אקיטה אמריקאי

אקיטה אמריקאי | American Akita

במאמר זה אנו מתעמקים בעולמו של האקיטה האמריקאית, זן ייחודי ונאמן האהוב על רבים. נחקור את המאפיינים הפיזיים המייחדים את הגזע הזה, נדון בהבדלים בין

קראו עוד »
דילוג לתוכן