משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

כלב אפגני

כלב אפגני

תוכן הכתבה

הכלב האפגני (Afghan Hound), הידוע בפרווה הארוכה והרכה, הוא גזע בינוני-גדול ורזה של כלבים הפופולרי בשל תכונותיו הראויות לראווה. למרות שמקורו של הגזע באפגניסטן (שם הגזע היה Tazi), סביר להניח שמקורם של רוב כלבי הציד האפגניים של ימינו הוא בתחילת המאה ה-20 בבריטניה הגדולה. בנוסף למראה המדהים שלהם, כלבי ציד אפגנים ידועים בעצמאותם ובביטחון העצמי שלהם, כמו גם בטבע המתוק, השקט למדי וההומוריסטי שלהם סביב בני אדם שהם בטוחים איתם.

 

מאפייני הכלב האפגני

כלב אפגני

קשה לפספס כלב ציד אפגני כשהוא חולף על פניו עם הכרכרה המלכותית שלו, ראשו מורם וחוטי שיער ארוכים מתנודדים. הגזע המושך את העין הזה הוא מאוד בטוח בעצמו, ועם זה מגיע קצת רצון חזק ורצף עצמאי. כשהוא רוצה, הכלב הזה יכול גם להתנהג ליצני, עצלן וקצת מטושטש. גזע זה רגיש מאוד לפקודות קשות. אך, עדיין זקוק ליד עדינה אך איתנה שתנחה את התנהגותו.

משקל ממוצע: 26-34 ק"ג 
גובה: 68-74 ס"מ 

היסטוריה של הכלב האפגני

קשה לקבוע מתי בדיוק הופיע הכלב האפגני לראשונה. שכן, נוכחותו קדמה להיסטוריה הכתובה. אולם אחד התיאורים הראשונים שפורסמו של הגזע הופיע בציור של החייל האנגלי תומס דואר ברוטון כשהיה בהודו בשנת 1809. כלבי ציד אפגניים נחשבים לאחד מתשעה גזעים עתיקים או "בזאליים", כלומר ה-DNA שלהם קשור יותר לכלבים של ההיסטוריה העתיקה מאשר גזעים עכשוויים נפוצים.

ניתן לאתר את האפגנים למספר אזורים באפגניסטן, עם הבדלים ברורים במעילם ובצבעם בהתאם למוצאם. לכלבי ציד אפגניים מאזורים הרריים יש פרווה עבה וכהה. ואילו לאלו מהמדבר יש פרווה בהירה יותר בצבע ובנפח. במשך מאות שנים, הם שימשו כבני לוויה לציד לבני אדם, המסתמכים עליהם בשל מהירותם, החשיבה המהירה והעצמאית שלהם וראייתם הפנורמית. כל אלה הן תכונות נפוצות של כל כלבי הראייה.

האפגנים של היום הם בעיקר תוצאה של מאמצי רבייה שעשו האנגלים בשנות ה-20. הגזע הפך לעמוד התווך של חיילים ואצילים בריטיים בתחילת שנות ה-1900, אך כמעט גווע במהלך מלחמת העולם הראשונה, כאשר המשאבים השתנו והיה קשה לגדל ולטפל בחיות לוויה. באמצע שנות ה-20 החלו קציני צבא בריטיים להביא כלבי ציד אפגנים למערב, ובשנת 1927, הגזע נרשם על ידי מועדון המלונה האמריקאי (AKC). עד שנות ה-80, כלבי ציד אפגנים באמריקה הפכו לעמודי התווך של מעגלי הראווה והציות.

טיפול בכלבי ציד אפגניים

לגזע כלבים זה יש רמה גבוהה במקצת של צרכי פעילות גופנית וטיפוח בשל האנרגיה שלו. אחרי שלכלב ציד אפגני הייתה הזדמנות להתרוצץ, הוא ישמח לעתים קרובות להתמקם על הספה עם הבעלים שלו. למרות שהצחצוח הוא חובה עבור הכלב הזה, למרבה הפלא, הפרווה של האפגני כמעט ללא קשקשים, הודות לחלקיקים שנלכדים בשערו, היעדר פרווה תחתית ונשירה מעט מינימלית, וזו הסיבה שהוא נחשב לגזע היפואלרגני.

פעילות גופנית

האפגנים צריכים כשעתיים של פעילות גופנית יומית, כולל הליכה או ריצות. כמו גם פעילויות שעושות שימוש במניע הציד הטבעי של האפגני, כמו מסלול פתיונות. גזע זה אוהב לטייל ולשחות, גם כן. כמו כן, מומלץ שלאפגני תהיה הזדמנות לרוץ ללא רצועה באזור סגור פעם או פעמיים בשבוע.

טיפוח

בשל המעילים הארוכים שלהם, טיפוח הוא חלק חיוני בטיפול של אפגני. יש להבריש את הפרווה העדינה והרכה שלו באופן קבוע כדי למנוע קשרים וסבך, אם כי אמבטיות נדרשות רק לפי הצורך. צחצחו את הפרווה של כלב ציד אפגני מספר פעמים בשבוע כדי לשמור על המרקם המשי שלו ולהפחית נשירה.

מלבד הברשות תכופות, דרישות הטיפוח של כלבי ציד אפגנים הן בסיסיות יחסית. יש לגזוז ציפורניים לפי הצורך ולספק טיפול שיניים מתאים על בסיס קבוע. שיער ארוך סביב האוזניים אומר שכלבי ציד אפגניים נוטים לעתים קרובות לדלקות אוזניים. ולכן, יש לשמור על אוזניים נקיות ולבדוק באופן קבוע לאיתור סימני גירוי או זיהום. בעלים אפגנים רבים קושרים את השיער על ראשו של הכלב שלהם בקשר עליון כדי למנוע ממנו להיכנס למזון שלהם או ללכוד חיידקים סביב האוזניים שלהם.

אילוף

למרות שהם ידועים בחוכמתם, כלבי ציד אפגנים יכולים להיות מרוחקים ועקשנים בכל הקשור לאימון. אלא אם המטרה היא להתאמן למופעים, לצייתנות או לספורט, רוב הבעלים האפגניים מוצאים שזה מספיק לדבוק ביסודות האימונים הביתיים. זכור שבגלל שדחף הציד שלהם הוא אחד המאפיינים החזקים ביותר שלהם, אפילו הכלב האפגני המאומן ביותר עלול עדיין לסרב להקשיב "להישאר" או "לבוא" אם הם במרדף אחר טרף.

בעיות בריאות נפוצות

כמו כל הכלבים הגזעיים, אפגנים נוטים לבעיות בריאות ספציפיות. אם כי אין זה אומר שכל הכלבים מהגזע יחוו אותן. מגדל אחראי יהיה פתוח וישר לגבי כל מצב בריאותי. וכן, יספק אישורים בריאותיים המראים כי הורי הגור אינם סובלים מאחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות לגזע כגון:

  • אלרגיות- אלרגיות בעור עלולות לגרום לגירוד.
  • דיספלזיה של מפרק הירך- משפיעה על תפקודי מפרק הירך.
  • היפותירואידיזם– בלוטת התריס לא מייצרת מספיק הורמונים מה שגורם לתסמינים בעייתיים כמו עלייה במשקל.
  • קטרקט – אטימות של עדשות העין.
  •  מחלת עור הנגרמת על ידי קרדית.

 

 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

דילוג לתוכן