משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

רועה בלגי (מלינואה)

רועה בלגי

תוכן הכתבה

כלב רועה בלגי (Belgian Shepherd Malinois) הוא גזע רועה בינוני מבלגיה עם אוזניים מחודדות, חוטם ארוך, יציבה אלגנטית ופרווה כפולה עבה שחורה. גזע זה הוא התגלמות של כלב חרוץ. כלבי רועים בלגיים בעלי יכולת אימון גבוהה ואינטליגנטית במיוחד, יועדו לביצוע עבודה – אך יש להם גם מזג רגיש ועדין המשווע לחברות אנושית. מה שהופך אותם לכלבי משפחה אידיאליים.

גזע בעל רצון חזק, כלב הרועים הבלגי נצפה לעתים קרובות בהיר עיניים ובעל זנב עבה. הם נאמנים במיוחד, נוטים להיות מכורי עבודה שמטרתם לרצות. רועים אלה תמיד נותנים את כל כולם כאשר לוקחים חלק בכל סוג של פעילות. בין אם מדובר בעבודה בחווה או במשחק פשוט בחצר האחורית עם בני האדם האהובים עליהם.

מאפייני הרועה הבלגי

לכלבים הנלהבים והספורטיביים הללו יש רמות אנרגיה גבוהות ודורשים שפע של פעילות גופנית יומיומית. כלבי רועים בלגיים הם התאמה מצוינת למשפחות פעילות שמתכננות לקחת את הכלב שלהם יחד לטיולים, רכיבה על אופניים, ריצות או כל סוג של הרפתקה בחוץ. כשמדובר בילדים, לכלבים אלה יש אישיות אוהבת ומגוננת במיוחד. כלבי רועים בלגיים מסתדרים היטב עם חיות מחמד אחרות, אבל האינסטינקטים שלהם עלולים להוביל אותם לאהוב חיות קטנות יותר או ילדים צעירים ברחבי הבית. למרבה המזל, גזע אינטליגנטי זה ניתן לאילוף בקלות ויכול ללמוד התנהגויות מתאימות במהירות עם הדרכה של בעליו.

רועה בלגי
רועה בלגי

היסטוריה של כלב הרועים הבלגי

השטח והאקלים של רועה בלגי הם אידיאליים הן לבעלי חיים והן לבני אדם. חקלאים בלגים התמקדו בעבר בבקר, וגידול כלבי רועים היה חלק חיוני מחיי החווה. למעשה, היו פעם שמונה זנים של רועים ייחודיים לבלגיה. כלבים אלה סווגו רשמית לראשונה בשנות ה-90. כיום, הגזעים הנותרים כוללים את כלב הרועים הבלגי (הידוע גם בשם Groenendael או Chien de Berger Belge), Tervuren, Malinois ו-Laekenois. הכלבים האלה זהים מבחינה אנטומית, אבל עם פרווה המשתנים מבחינת מרקם, צבע ואורך.

עד תחילת המאה ה-20, כלבי רועים בלגיים הפכו ידועים בזכות הרבגוניות והאופי הקשה שלהם מחוץ לבלגיה. גם פריז וגם ניו יורק הסתמכו על הגזע ככלבי משטרה בעידן זה, ולעתים קרובות הם הועסקו על ידי משמר הגבולות כדי לסייע בזיהוי מבריחים. במהלך מלחמת העולם הראשונה, הם עבדו ככלבי אמבולנס, שליחים ושילוחי מטען של ירי כבד, ולאחר מכן המשיכו לשרת ככלבי מלחמה במהלך מלחמת העולם השנייה.

מועדון כלבי הרועים הבלגי של אמריקה הוקם בשנת 1949, ומאז, הגזע עובד ככלבי משטרה וכלבי שירות, התחרה בתערוכות כלבים וביצע עבודות חיפוש והצלה. לצד עבודתם, כלבי רועים בלגיים נודעו גם כחיות מחמד משפחתיות אוהבות ונאמנות.

טיפול בכלב רועה בלגי

בעוד שכלב הרועים הבלגי הוא בדרך כלל קל לאילוף, כלב זה זקוק לפעילות גופנית רבה מדי יום כדי לעמוד בקצב האנרגיה הגבוהה שלו. הבעלים צריכים גם להתכונן לטיפוח שגרתי ולשתי עונות נשירה כבדות מדי שנה.

רועה בלגי
רועה בלגי

פעילות גופנית

כמו גזעי רועים אחרים, כלב הרועים הבלגי זקוק לכמות מספקת של פעילות גופנית עד שעתיים בכל יום. כלבים אלה אינם נהנים להתרווח בבית. הם עובדים ערניים ופעילים המשגשגים כשנותנים להם עבודה לעשות. כלבי רועים בלגיים משתוקקים גם לזמן עם בני האדם שלהם, אז כבעלים, זה חיוני להתאמן עם הכלב שלך.

במקום לתת לגזע הזה לשוטט בחצר האחורית לבדו, דרכים מצוינות לספק גירוי פיזי ונפשי כוללות משחקי רדיפה או תרגול טריקים חדשים. כלב הרועים הבלגי אינו בחירה אופטימלית לבעלים שעובדים שעות ארוכות מחוץ לבית. גזע זה עשוי להשתעמם ולהפוך הרסני בבית, והוא יכול גם לפתח חרדת פרידה. בעלי כלבי רועים צריכים גם לזכור את הבטיחות מכיוון שכלבים אלו מחוברים למרדף אחרי כבשים. כך שהם לא יהססו לרדוף אחרי בעלי חיים, רצים ורוכבי אופניים, או אפילו מכוניות. לכן, טיולים עם רצועה וחצרות מגודרות הם חובה.

טיפוח

כשזה מגיע לתחזוקת הפרווה, הפרווה הכפולה של כלב הרועים הבלגי – המורכבת מפרווה צפופה ומפרווה חיצונית גסה יותר – קלה יותר לתחזוקה ממה שאתה חושב. עם זאת, יש לו עונת נשירה כבדה פעם עד פעמיים בשנה שדורשת צחצוח יומי כדי להסיר עודפי פרווה. צחצוח שבועי מספיק בשאר ימות השנה, יחד עם אמבטיות מדי פעם.

כמו גזעי כלבים אחרים, כדאי גם לגזום באופן שגרתי את ציפורני הכלב. צחצח לו את השיניים ובדוק את האוזניים שלו לאיתור לכלוך ופסולת. נקו את האוזניים לפי הצורך בעזרת מנקה אוזניים המיוצר במיוחד עבור כלבים.

טיפים

לצד השתתפות בתרגילים יומיים עם כלב הרועים הבלגי שלך, חשוב גם להתחיל לאמן את הגזע הזה מוקדם. שיעורי צייתנות בסיסיים יכולים להתחיל כאשר גורים הם בערך בגיל שמונה שבועות. אימון נוסף צריך להימשך לאורך חיי הכלב בעקביות ובחיזוק חיובי. שיטות הכוללות ענישה אינן מומלצות. מכיוון שהן עלולות להזיק לאישיות הרגישה של הכלב שלך ולהוציא את אופיו החזק.

הודות לאינטליגנציה שלהם, כלבי רועים בלגיים מצטיינים באימונים מתקדמים. כמו ספורט זריזות, תחרויות צייתנות, מעקב ורעיית צאן. הם להוטים לרצות את בעליהם, והם עושים את הטוב ביותר כאשר האימונים נשמרים חיוביים ומהנים. תגמל את הכלב שלך עם פינוקים וחיבה על התנהגויות רצויות.

בעיות בריאות נפוצות של רועב בלגי

כלב הרועים הבלגי הוא גזע חסון וחזק שבדרך כלל בריא. כמו גזעים אחרים, הוא עדיין נוטה לכמה בעיות רפואיות תורשתיות. מגדלים אחראיים שואפים לשמור על סטנדרטים גבוהים ולבדוק הורי כלבים לפני הרבייה. מועדון כלבי הרועים הבלגי של אמריקה מציין שכלבים אלה יכולים להיות רגישים במיוחד להרדמה. ולכן, הווטרינר שלך צריך לנקוט באמצעי זהירות אם יתעורר אי פעם צורך בניתוח.

מצבים נפוצים הקשורים לכלב הרועים הבלגי כוללים:

  • דיספלזיה במרפק ובירך- דיספלזיה גורמת למום במפרקי הכלב שלך כשהם מזדקנים. היא עלולה לדרוש ניתוח במקרים חמורים כדי לעזור לכלב לחיות בנוחות.
  • ניוון רשתית מתקדם- נקרא גם PRA, מצב זה משפיע על הרשתית בעין של הכלב שלך ובסופו של דבר מוביל לעיוורון.
  • קטרקט- כמו בני אדם, כלבים יכולים לפתח קטרקט שנראה כמו כתמים עכורים בעיניים ולפגוע בראייה. וטרינרים מסוימים עשויים להמליץ ​​על ניתוח להסרת קטרקט.
  • אפילפסיה- מצב נוירולוגי זה גורם להתקפים אצל כלבים. במקרים קלים עד בינוניים ניתן לטפל בדרך כלל באמצעות תרופות.

דיאטה ותזונה של רועה בלגי

כלב הרועים הבלגי מסתדר היטב בתזונה של אוכל לכלבים באיכות גבוהה, מיוצר או מוכן בבית תחת פיקוח וטרינר. מים טריים ונקיים צריכים להיות זמינים בכל עת לגזע האנרגטי הזה.

מכיוון שהכלבים האלה כל כך פעילים, יש סיכוי נמוך יותר שהם יסבלו מהשמנת יתר. עם זאת, עדיף להגביל את הפינוקים אם אתה מבחין שהכלב שלך עולה יותר מדי במשקל. בקש מהווטרינר שלך לעזור לך לקבוע תוכנית ארוחה בריאה על סמך גילו, המשקל ורמת הפעילות של הכלב שלך.

סקירה כללית של כלב רועים בלגי

יתרונות

  • אינטליגנטי, ניתן לאימון בקלות
  • נאמן וחיבה עם המשפחה
  • עובד קשה, מתאים לכל פעילות

חסרונות

  • צרכי פעילות גופנית גבוהים מאוד
  • נוטה לחרדת פרידה
  • יכול להיות הרסני אם נשאר לבד
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

אילוף סנט ברנרד

סן ברנרד (St. Bernard)

האם אתה בעלים של סן ברנרד, או שוקל להביא אחד לביתך? מאמר זה הוא קריאת חובה עבורך. אנו מתעמקים בכל מה שצריך לדעת על הגזע

קראו עוד »
דילוג לתוכן