משלוחים והחזרות חינם לכל הארץ

יורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר גזע כלבים

תוכן הכתבה

היסטוריה של הכלב יורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר (Yorkshire Terrier) הוא תוצאה של הכלאות בין מספר גזעי כלבים: בלק אנד טן טוי (Black and Ten Toy), אינגליש טרייר (English Terrier), מלטז, ווטר סייד טרייר (Water Side Terrier), קליידסדייל טרייר (Clydesdale Terrier) ופייסלי טרייר (Paisly Terrier).

גזע יורקשייר טרייר היה מוכר עד שנת 1880 בשם טרייר סקוטי והוכר רשמית בשנת 1886. הסברה היא שגזע יורקשייר טרייר הומצא בשל החוק באנגליה שאסר על החזקת כלבים גדולים למטרות ציד והתיר רק החזקת כלבים זעירים. בתחילת דרכו היורקשייר טרייר שקל כשבעה ק"ג ומעלה. אך עם השנים פותח גזע יורקשייר טרייר זעיר יותר (על ידי בחירה סלקטיבית של הכלבים הקטנים ביותר של הגזע) שגם ענה על החוק וגם שירת את צרכי האריסים לכלבים שיצודו חולדות, עכברים ומזיקים שונים. בתקופה הויקטוריאנית הפך הגזע היורקי לחיית מחמד מפונקת ואופנתית והוא נהיה מבוקש בכל העולם.

יורקשייר טרייר גזע כלבים

מאפייני הגזע 

כלבי יורקשייר טרייר ידועים בעיקר בשל פרוותם היפה – ארוכה וחלקה כמשי. כלבים אלה אמנם שייכים לקטגוריית כלבי הצעצוע. אך הם משמשים גם ככלבי שמירה בזכות חוש השמיעה המפותח שלהם.  הם מאוד נמרצים וסקרנים. הם כלבים מלאי אנרגיה, נאמנים לבעליהם וטובים עם ילדים (אבל כדאי להשגיח בזמן האינטרקציה). כלבי היורקי קלים לאילוף אך צריך להראות להם שאתם המנהיגים ולהציב גבולות על מנת שלא יתפסו פיקוד ועל מנת ללמד אותם התנהגות נכונה, כך שתוכלו לבטוח בהם עם ילדים. בנוסף, אם היורקשייר טרייר חש שאין לו מנהיג הוא יכול להפוך לחשדן. מה שעלול לגרום לאגרסיביות כלפי אנשים. כלבי יורקשייר טרייר יכולים להיות אגרסיביים כלפי כלבים וחיות אחרות.

גובה: עד 20 ס"מ.

משקל: עד 3.5 ק"ג.

צבעים: פרווה ארוכה וחלקה שצבעה בגוון כחול-אפור בגוף והזנב וחום-אדמדם באזור הפנים. לעתים אזור הפנים בצבע צהוב.

פעילות ספורטיבית

גם כלבים קטנים דורשים פעילות גופנית כדי להישאר בריאים, הן נפשית והן פיזית. יורקי ייהנו הן מפעילות גופנית מתונה, כמו הליכה עם הבעלים שלהם בקצב קבוע, והן מתפרצויות קצרות מדי פעם של פעילות, כמו מרדף אחרי כדור טניס בחצר האחורית. הליכה קצרה פעמיים ביום כנראה תספיק ליורקשייר שלך כדי לראות נוף חדש ולשרוף אנרגיה. השתתפות בספורט כלבים כמו צייתנות או זריזות תספק גם פעילות מועילה כדי לשמור על בריאותו, תוך אתגור מוחו.

תזונה מומלצת לגזע

היורקשייר בעל הפרווה היפייפיה, סובל מרגישויות רבות. תזונה נכונה עבורו תכיל בין היתר חומצות שומן אומגה 3 ו-6, שמן בוראג' וביוטין לשמירה על יופי הפרווה, חלבונים קלים לעיכול וסידן לשמירה על בריאות השיניים. מאחר והיורקשייר ידוע בבררנותו, טוב יעשה הבעלים שלו אם יבחר מזון לכלבים בעל טעימות גבוהה כך שלא ניתן יהיה לעמוד בפניו.

טיפול וטיפוח גזע יורקשייר טרייר 

הפרווה הינה ארוכה ולמרות שאינה נושרת היא זקוקה לטיפוח רב. יש לסרק את הפרווה ולרחוץ אותה עם שמפו מיוחד פעם בשבוע. בנוסף יש לצחצח שיניים באופן קבוע. בנוסף צריך לדאוג לפעילות קבועה על מנת לשמור על בריאות הגוף והנפש שלו. כמו כן, יורקשייר טרייר מעדיף אקלים חם.

הפרווה של היורקשייר דומה מאוד לשיער אנושי ויש להתייחס אליה בהתאם. אם השיער ארוך, יש להבריש אותו מדי יום. כדי למנוע גירוי בעיניים, יש לקצץ את השיער בחלק העליון של הראש קצר או למשוך למעלה לקשר עליון. היורקי יזדקק לאמבטיה כל שבוע בערך. ניקוי האוזניים מדי שבוע עבור כל פסולת או סימנים של זיהום. מועדון ההורים הלאומי של הגזע, מועדון יורקשייר טרייר של אמריקה, מספק הוראות טיפוח ורחצה מפורטות באתר האינטרנט שלו.

תוחלת חיים: 12-15 שנים.

בריאות

הכלב עלול לסבול מקריסת קנה הנשימה, בעיות גנטיות בכבד, ניוון רשתית, רגישות לחומרי הרדמה, קיבה רגישה וסיכון לריקבון מוקדם בשיניים. בנוסף ליורקים יש מבנה שלד חלש ולכן צריך להיזהר מפציעות. כמו כן ישנה סכנה גדולה לבעיות בעמוד השדרה ופריצות דיסק.

 
לקריאה נוספת: 

 
 

 

 

 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיתוף המאמר:

מאמרים קשורים

גרייהאונד

גרייהאונד (Greyhound)

התעמקו בעולמו המרתק של הגרייהאונד, גזע הידוע במהירותו, זריזותו ותכונותיו הפיזיות הייחודיות. בלוג זה מספק מבט מעמיק על מאפייני הגזע, הטיפול, האימון והבעיות הבריאותיות של הגזע.

קראו עוד »
אקיטה אמריקאי

אקיטה אמריקאי | American Akita

במאמר זה אנו מתעמקים בעולמו של האקיטה האמריקאית, זן ייחודי ונאמן האהוב על רבים. נחקור את המאפיינים הפיזיים המייחדים את הגזע הזה, נדון בהבדלים בין

קראו עוד »
דילוג לתוכן